Ilustrační FOTO - Haló noviny

Babiš neměl svůj den

Na tento den nebude premiér a předseda hnutí ANO rád vzpomínat. Jeho vláda nezískala důvěru a mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně, aby ho spolu s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem vydala k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Kdy bude tento bod zařazen na program schůze, by měli poslanci rozhodnout dnes ráno. Lidovcům jejich snaha, přerušit schůzi o důvěře kabinetu a přednostně jednat o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, nevyšla. Pro návrh, jak jej předložil předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, hlasovalo 58 ze 180 přítomných poslanců. Proti jich bylo 116, hlavně z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

KSČM svoje stanovisko nepodpořit zařazení tohoto bodu před jednání o důvěře deklarovala na tiskové konferenci. »Pro nás je zásadní, že nejdříve má být dokončena pátá schůze. Nechceme, aby byla narušována jinými body,« řekl novinářům místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik doplnil, že si umí představit zařazení jednání o vydání Babiše s Faltýnkem na příští úterý. Podle něj rozdíl několika dnů v rozhodnutí o vydání nehraje roli. Zařazení tohoto bodu na příští úterý chce navrhnout hnutí ANO.

Naopak Piráti chtějí tento bod zařadit už na dnešní jednání. Hlasování až příští týden by podle nich bylo příliš pozdě. Podle předsedy klubu Jakuba Michálka se rozhodnutí v policejní žádosti o vydání Babiše a Faltýnka natahuje. Podle něj je třeba, aby všichni občané měli stejná práva a aby se Babiš s Faltýnkem díky poslanecké imunitě nemohli stíhání vyhýbat.

Komunisté podpoří vydání

Kováčik také uvedl, že poslanci KSČM budou hlasovat pro vydání obou poslanců. »Budeme respektovat doporučení mandátového a imunitního výboru a hlasovat pro vydání pana Babiše i Faltýnka,« řekl.

Výbor ráno doporučil plénu sněmovny, aby oba poslance k trestnímu stíhání vydalo. Pro vydání hlasovalo 11 členů výboru. Novinářům to řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Všech osm členů hnutí ANO se hlasování zdrželo. »Okolnosti, které se kolem kauzy dějí, a informace, které jsme měli možnost načerpat, nás vedly k tomu, že jsme nemohli hlasovat pro vydání, protože nebylo vyloučeno podezření, že by se mohlo jednat o politicky motivovanou kauzu,« řekla místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO).

Podle Grospiče bylo jednání výboru složité. »Jsme si vědomi toho, že v trestním spisu i ve výpovědích, které jsme měli možnost slyšet, jsou věci, které možná navozují řadu otázek, ale zároveň si uvědomujeme, že výbor není orgánem činným v trestním řízení. Nerozhodujeme o vině a trestu,« řekl novinářům. Kateřina Valachová (ČSSD) dodala, že vliv na jednání výboru mělo to, že Babiš s Faltýnkem sami požádali o své vydání. »Pro mě to bylo podstatné,« uvedla. Vliv Babišova postoje přiznali i další členové výboru.

Babiš a Faltýnek ještě před jednáním výboru řekli, že požádají sněmovnu o vydání. Babiš zopakoval, že kauza je zpolitizovaná a jejím účelem je vyhnat ho z politiky. Podle obou politiků nemají policisté pro jejich obvinění důkazy a zatajují důkazy, které naopak jejich vinu vyvracejí.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 12 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.