Sean Spicer., FOTO - Haló noviny

Německá alternativní fakta

Takzvaným paslovem roku 2017 se v Německu stal výraz »alternativní fakta« (alternative Fakten) spojený s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to v úterý nezávislá porota, která výraz pravidelně vybírá od roku 1991. V roce 2016 u ní zvítězilo sousloví »zrádce národa« (Volksverräter).

»Označení 'alternativní fakta' je maskující a matoucí vyjádření pro pokus učinit nepravdivá tvrzení přijatelným prostředkem veřejné debaty,« uvedla porota ve svém zdůvodnění. Připomněla, že výraz jako první použila poradkyně amerického prezidenta Kellyanne Conwayová, když obhajovala nepravdivé tvrzení Trumpova mluvčího Seana Spicera o počtu lidí, kteří se účastnili prezidentovy inaugurace.

Symbol znepokojivého vývoje

Od té doby se výraz podle poroty i v Německu stal symbolem znepokojivého vývoje, kdy jsou ve veřejné diskuzi fakta nahrazována nedoložitelnými tvrzeními, která přesto jejich zastánci považují za legitimní argumenty. Alternativní fakta hodně frčí zejména v řadách kritiků migrační krize...

Celkem letos veřejnost zaslala 1316 návrhů na paslovo roku, které obsahovaly 684 různých výrazů. Jen zhruba 80 z nich ale odpovídalo kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou podle ČTK eufemistická nebo matoucí a jdou proti lidské důstojnosti nebo principům demokracie.

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. Vloni se jím stal výraz Jamaika-Aus (konec Jamajky) značící krach rozhovorů mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o nové vládě. Trojici stran se přezdívalo Jamajka kvůli tomu, že jejich typické barvy - černá, žlutá a zelená - odpovídají barvám vlajky populárního karibského státu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-01-20 00:31
Teď jde ještě o to, která alternativa je ta správná.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.