FOTO - Haló noviny

ANO stojí za Babišem i Zemanem

Předseda ANO Andrej Babiš je jediným kandidátem hnutí na předsedu příští vlády. V kandidátské pozici ho jednomyslně potvrdil celostátní výbor hnutí. Ten zároveň vyzval členy, voliče a sympatizanty ANO, aby ve druhém kole prezidentských voleb dali svůj hlas Miloši Zemanovi.

Řada potenciálních koaličních partnerů ANO Babiše v čele vlády odmítá kvůli jeho trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš před několika dny zdánlivě rezignoval a uvedl, že by premiérem být nemusel a v čele kabinetu by mohl stanout místopředseda ANO, ministr životního prostředí Richard Brabec. Po stanovisku výboru ANO však řekl, že měl jen »slabší chvilku«, premiérem vlády vzešlé z druhého pokusu být chce. Miloš Zeman už dřív řekl, že Babiše sestavením kabinetu i podruhé pověří.

FOTO - Haló noviny

Místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová po zasedání celostátního výboru ANO uvedla, že si Babiš od vedení hnutí za své ústupnické prohlášení vyslechl kritiku. Výbor ho žádal, aby zvážil, jaká prohlášení do médií dává. »Jsme pak stavěni do pozice, že nevíme, co si máme myslet,« řekla Jermanová. Babiš prý chybu uznal.

Jak bude v nové situaci hnutí ANO dál o nové vládě vyjednávat, šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek nepřiblížil. Patrně bude hledat podporu další menšinové vládě. Ta první ovšem minulý týden ve sněmovně důvěru nedostala, dnes Babiš prezidentovi předá její demisi.

Výbor ANO zároveň vyzval své členy, voliče a sympatizanty, aby ve druhém kole prezidentských voleb dali svůj hlas Miloši Zemanovi. Vedení ANO považuje nynější hlavu státu za zkušeného politika a ztotožňuje se s jeho postoji. Faltýnek dodal, že vedení ANO kvituje, že Zeman prosazuje národní zájmy a bojuje proti ilegální migraci. »V těchto názorech se my se stávajícím prezidentem stoprocentně ztotožňujeme,« dodal Faltýnek.

Hnutí v prvním kole volby žádné doporučení pro volbu nevydalo, ačkoli šéf ANO Babiš za sebe řekl, že bude Zemana volit. Nové jasně prozemanovské stanovisko celostátního výboru vzbudilo nevoli zejména mezi europoslanci ANO. Jeden z nich, Petr Ježek, dokonce ohlásil, že s hnutím přerušuje spolupráci. ANO za podporu Zemana zkritizoval i Pavel Telička, který eurokandidátku ANO vedl. Ten se však s Babišovým hnutím rozešel ve zlém již před časem.

Režisér Zdeněk Troška (64) o sobě tvrdí, že je zapáleným vlastencem, a proto pro něj neexistuje jiná volba než Miloš Zeman. »Pan Zeman je především veliký profík. Pro někoho svérázný, ale svůj. Člověk s velkou erudicí, přehledem a politickými zkušenostmi. Mluví jasně a srozumitelně, ať se moderátor zeptá na cokoli, a stále zůstává svůj, ať říká cokoli! V Americe mluví jejich řečí, v Rusku rusky. Není lepšího kandidáta na prezidenta České republiky. Je totiž Čech, chránící české zájmy, Českou republiku a její občany před těmi, kteří k nám chtějí proniknout ze Západu,« uvedl pro náš list Troška.

Přední český přírodovědec, světově uznávaný geolog a paleontolog Václav Ziegler (73) uvedl, že bude volit také Zemana. »Miloš Zeman je solidní člověk. Má obrovský politický přehled, není to žádný nováček – a v této době, která je a bude nelehká, právě takového člověka potřebujeme. Za pět let prezidentování jasně ukázal, že je vlastenec, kterému záleží na naší zemi a jejích občanech. Je zárukou, že si nenecháme nic diktovat ze zahraničí,« uvedl Ziegler, který byl prvním profesionálním pracovníkem CHKO Český ráj.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 40 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.