FOTO - Pixabay

Péče na zdravotně-sociálním pomezí opět na pořadu dne

Problematika dlouhodobé péče a zdravotní péče v sociálních službách je již mnoho let citlivým místem na hranici resortů zdravotnictví a práce a sociální péče. Šéfové obou ministerstev se domluvili na aktivním řešení těchto problémů v rámci meziresortní pracovní skupiny.

První schůzka ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) s ministryní práce a sociálních věcí Jaroslavou Němcovou (ANO) a zástupci Společnosti lékařů a zdravotníků v sociálních službách ČLS JEP se uskutečnila ve čtvrtek. V minulosti se ministrům nedařilo v řešení této otázky nalézt společnou řeč, nyní se oba zavázali ke konstruktivní spolupráci. »Doposud nebylo zvykem, aby dvě ministerstva, která k sobě mají blízko tématy i samotnými budovami, spolu takto komunikovala. Na dnešním úvodním jednání jsme se shodli, že se budeme scházet na měsíční bázi a přijdeme s řešením financování zdravotně sociálních služeb,« uvedl po jednání Vojtěch.

»Nebylo zcela obvyklé, aby ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí sedli za jeden stůl a řešili otázky kvality péče a financování dohromady. Dnes jsme hovořili o třech zásadních tématech, která budeme řešit, a to o personálních kapacitách v sociálních službách, o kvalitě následné péče či o lécích a lékové politice v domovech seniorů,« doplnila Němcová.

Podle stínové ministryně zdravotnictví KSČM Soni Markové je dobře, že se představitelé obou ministerstev konečně sešli a přihlásili ke spolupráci a především k tomu, že chtějí řešit už dvacet let potřebnou, ale odkládanou spolupráci na hrazení péče na zdravotně-sociálním pomezí. Připomněla, že už v minulém volebním období existovala komise, kterou iniciovaly sněmovní výbory zdravotní a pro sociální politiku. »Ke spolupráci tedy docházelo, ale bohužel se nedospělo k žádným výsledkům, které by byly už v paragrafovaném znění a mohly by být předloženy do sněmovny jako zákon. Doufám, že nyní ministři skutečně navážou na to, co už bylo vytvořeno a dovedou to do takového konce, který bude prospěšný jak zdravotnictví, tak sociálním službám,« řekla Marková našemu listu.

Mezi další projednávané body, kterým se ministři a jejich meziresortní pracovní skupina budou věnovat, patří mj. poskytování zdravotních služeb v zařízeních sociální péče, jejich fungování, personální a finanční zabezpečení, tzv. ošetřovatelské domovy, ve kterých by byla poskytována péče ošetřovatelská, léčebně rehabilitační a paliativní, a systém kojeneckých ústavů.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 20 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.