Kim Čong-un. FOTO - dnaindia.com

Kimovo pozvání

Jihokorejský prezident Mun Če-in v sobotu v prezidentském paláci v Soulu přijal delegaci vysokých představitelů KLDR, včetně sestry severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Mladší sestra Kim Jo-čong jihokorejského prezidenta pozvala na návštěvu své země. Její bratr je prý připraven sejít se s ním co nejdříve a ochotu setkat se se severokorejským vůdcem naznačil i Soul. Severokorejská delegace se pak večer zúčastnila hokejového zápasu ženského společného korejského týmu proti Švýcarkám.

Kim Jo-čong je členkou nejvyššího orgánu vládní strany a prvním členem vládnoucí dynastie ze Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Vlivná Kimova sestra předala prezidentovi Munovi pozvání v písemné formě. »Vytvořme podmínky pro to, aby se schůzka uskutečnila,« citovala agentura Reuters mluvčího jihokorejského prezidenta, který se snaží o posílení vztahů se sousedem.

V severokorejské delegaci je také předseda parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR. Kim Jo-čong se s prezidentem Jižní Koreje krátce setkala už v pátek při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pchjongčchangu.

Po odjezdu hostů se v Soulu konala pravicová demonstrace. Podle televizní stanice CNN účastníkům, kteří doráželi na policisty, vadilo nejen sobotní pozvání jihokorejského prezidenta do KLDR, ale obecně pozornost, jaká se věnuje severokorejské delegaci na olympijských hrách. Podle reportérky CNN účastníci protestu řekli, že varovali předem, že severokorejská delegace přebije svou přítomností význam sportovního dění a že prý se to nyní ukázalo.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 20 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.