Reklama
--> 

Vzdušný prostor nad námi houstne

Počet letů nad Českou republikou byl loni nejvyšší za posledních 25 let, meziročně stoupl o dvě procenta na 853 420, informoval státní podnik Řízení letového provozu ČR (ŘLP). Na nejvytíženějším letišti v pražské Ruzyni stoupl meziročně počet pohybů letadel téměř o desetinu.

Počet pohybů letadel nad republikou vytrvale roste za celou dobu existence samostatné ČR. V roce 1993 činil zhruba 154 000, v roce 2000 dosáhl téměř 327 000 a v roce 2010 se přehoupl přes 683 000. »Za celou pětadvacetiletou historii samostatné České republiky český vzdušný prostor využilo více než 13 milionů letů,« sdělil generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Loni kromě počtu letů stouply počty nalétaných kilometrů a hmotnost letadel. Celkově nalétala loni všechna letadla nad ČR 193 milionů kilometrů. Hmotnost všech letadel nad námi dosáhla za celý rok 88 milionů tun.

Průměrná hodnota zpoždění byla 0,05 minuty na let, což je pod hodnotou 0,09 minuty, kterou podle ŘLP stanovuje pro český vzdušný prostor v rámci výkonnostního plánování Evropská komise.

Největším zákazníkem ŘLP zůstává Lufthansa před společnostmi Emirates, Wizz Air a Qatar Airways. Letecké firmy podle ŘLP využívají český vzdušný prostor kvůli bezpečnosti, velké kapacitě a také výhodným cenám. »Ceny za poskytované služby státní podnik ŘLP ČR nezvýšil od roku 2009. V souladu s evropskou legislativou naopak ceny za traťové služby trvale snižuje,« uvedl mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Loni také rostl počet pohybů letadel - startů a přistání - na letišti v pražské Ruzyni, a to o devět procent na zhruba 148 000. Na všech letištích ŘLP zaznamenalo téměř 227 000 startů a přistání.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama