Ilustrační FOTO - Haló noviny

Částečné úvazky bývají i nedobrovolné

Česká republik patří v Evropské unii k zemím s nejmenším podílem lidí, kteří pracují na částečný úvazek. Má ho desetina žen a něco málo přes dvě procenta mužů. V osmadvacítce to je v průměru bezmála třetina žen a devět procent mužů.

Vyplývá to z mezinárodního srovnání podmínek mužů a žen, jehož výsledky zveřejnil Český statistický úřad. Vycházel z loňských údajů Eurostatu.

Práci na částečný úvazek lidé volí kvůli sladění zaměstnání s péčí o děti a rodinu, ze zdravotních důvodů, při škole, profesním vzdělávání či pozvolném odchodu do penze. Důvodem někdy bývá ale i to, že nemohou sehnat jinou vhodnou práci na plnou pracovní dobu.

Nižší podíl zaměstnaných žen, které pracují na částečný úvazek, je ve východních státech EU. Vůbec nejnižší je v Bulharsku, kde na plný počet hodin nepracuje jen zhruba každá pětačtyřicátá žena. V ČR či Polsku je to každá desátá, na Slovensku či v Rumunsku zhruba každá třináctá žena. Zkrácený úvazek naopak využívá 76 % žen v Nizozemsku a téměř polovina Němek a Rakušanek.

V Nizozemsku plnou pracovní dobu nemá také 26 % mužů, v Německu a Rakousku pak zhruba desetina. V ČR je to něco přes dvě procenta.

Podle údajů Eurostatu řada lidí na kratší dobu pracuje ale nedobrovolně. V ČR je to 15 % žen a 12 % mužů, kteří částečný úvazek mají. V EU je to v průměru čtvrtina žen a 38 % mužů s částečným úvazkem.

»Není pravda, že v oblasti zaměstnávání osob pečujících o dítě je chyba na straně zaměstnavatelů. Největší překážkou v zaměstnávání matek je, že nemají možnost své dítě umístit do jakéhokoliv vhodného zařízení, nebo využít například takzvanou sousedskou výpomoc,« uvedla před nedávnem viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková. Poznamenala, že ženám s malými dětmi by často stačilo mít pro děti hlídání jen na pár hodin či dní v týdnu, aby mohly pracovat. K návratu do práce nemotivuje ani dlouhá rodičovská, dodala viceprezidentka komory.

Dlouhodobá práce na částečný úvazek má i negativní dopady. Může se totiž nepříznivě promítnout třeba do výše důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému. Dostane pak nižší penzi. Někteří lidé s částečnou pracovní dobou si také stěžují na to, že při polovičním úvazku a poloviční mzdě musejí stejně vyřídit třeba 80 % objemu práce.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 12 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.