Ilustrační FOTO - Haló noviny

Babiš starostům ustoupil

Starostové se možná dočkají zmírnění povinnosti předkládat majetkové přiznání. Premiér Andrej Babiš (ANO) je ochoten změny ještě probrat ve sněmovně. Uvedl to po setkání se zástupci Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

»Určitě jsme připraveni o tom diskutovat,« uvedl Babiš po jednání. Kompromisní verzi zmírnění na základě dvou poslaneckých novel by měla najít skupina zástupců sněmovních stran pod vedením předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Jedna z poslaneckých novel by měla zbavit starosty, místostarosty a radní, kteří tyto funkce nevykonávají na plný úvazek, povinnosti zveřejňovat v centrálním registru informace o veškerém svém majetku. Druhá novela chce, aby informace o majetku nebyly veřejné bez omezení - zájemci by se do registru mohli dostat jen na základě individuální žádosti.

Stínový ministr spravedlnosti KSČM Stanislav Grospič pokusy o novelizace zákona vítá. »Zákon je skutečně problematický, my ho při projednávání ve sněmovně nepodporovali. Je jednostranný, přináší řadu komplikací, nahrává nejrůznějším lobbistům. Myslíme si tedy, že by měl být novelizován, a vítáme, že ve sněmovně jsou již konkrétní návrhy, které chtějí břímě zastupitelů odlehčit. Na druhou stranu, náš návrh zákona o majetkových přiznáních by celou věc řešil mnohem lépe,« řekl Haló novinám Grospič. To však podle něj neznamená, že by se komunisté na pracovní skupině, která má ve sněmovně vzniknout, nechtěli podílet. »A to přesto, že ji má vést Radek Vondráček, který současnou podobu zákona dosti nepříznivě ovlivnil. Stejně jako bývalý ministr Chvojka z ČSSD,« upozornil Grospič.

Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla již desítky radních a zastupitelů kvůli kontroverznímu zákonu složily funkce, nebo se na to chystají. Podle předsedy Sdružení místních samospráv Stanislava Polčáka hrozí, že se zejména na malých obcích na podzim nepodaří najít dostatek kvalitních zájemců o funkce na radnicích, obce by pak museli řídit správci ministerstva vnitra.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.