Od Stalingradu nejen do Prahy

Nedávné oslavy 75. výročí vítězství sovětské armády ve Stalingradské bitvě, kterých jsem se přímo ve Volgogradu zúčastnil, byly vskutku impozantní a poskytly možnost zamyslet se nejen nad aktuálním děním, pokud jde o vztahy hlavně mezi Ruskem a Evropskou unií. Měl jsem příležitost mluvit ve Volgogradu s řadou pozoruhodných lidí.

Patřili mezi ně například starosta Kolína nad Rýnem (toto město má s Volgogradem dlouholeté družební vztahy), představitelé belgického Liège, bavorský zemský pověřenec pro Rusko pan Holtz a další. Bez výjimky jsme se shodli v tom, že lidé – mimo jisté politiky – už mají skutečně dost sankcí a černých listin, a chtějí se naopak sbližovat, porozumět si. V tomto ohledu má nezastupitelnou roli takzvaná lidová diplomacie, jejímž je právě Volgograd průkopníkem už od druhé světové války. Lidová diplomacie ve smyslu rozvoje vztahů mezi občany bez politických a jiných předsudků, ve které mohou (a také se tak snaží činit) hrát důležitou úlohu družební města.

Uvítal jsem proto, že o putovní výstavu fotografií Od Stalingradu do Prahy, jejímž jsem spoluautorem a spoluorganizátorem, je po Štrasburku, Berlíně, Bratislavě či Ostravě zájem i v dalších městech: v Paříži, Římě, Kolíně nad Rýnem a Liège. Ve dnech oslav 75. výročí byla tato výstava instalována ve volgogradském koncertním sále a zhlédl ji i ruský prezident.

A v souvislosti s lidovou diplomacií bych chtěl tlumočit ještě jeden postřeh: domnívám se, že velký potenciál přátelských vztahů má v tomto směru nejen Česká republika ve Slovinsku. Také jeho hlavní město Lublaň má o výstavu Od Stalingradu do Prahy (v modifikované podobě) zájem. Představitelé slovinské metropole se vůči protiruské propagandě a protiruským sankcím vyjadřovali velmi kriticky.

Jiří MAŠTÁLKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 48 hlasů.

Jiří MAŠTÁLKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.