Mariano Rajoy. FOTO - wikimedia commons

Pravicová koalice ve Španělsku na odstřel?

Kontroverzní pravicový španělský premiér Mariano Rajoy se před týdnem na půdě španělského parlamentu slovně střetl nejen s opozičními lídry, ale i s předsedou středopravé strany Ciudadanos Albertem Riverou, který byl dosud jeho hlavním spojencem.

Jejich slovní přestřelka před poslanci je podle španělských médií dalším důkazem toho, že lidovecký premiér už nebude mít při příštích hlasováních v parlamentu jistou podporu strany Ciudadanos.

»Španělsko si nezaslouží předsedu vlády jako je pan Rajoy, který nebojuje proti korupci. Naše země potřebuje odvážného premiéra, který se statečně postaví korupčním strukturám ve všech stranách, včetně té vlastní,« prohlásil Rivera před španělskými poslanci. Narážel tak na rozsáhlý korupční skandál, který se týká korupce v regionálních pobočkách lidovců a dvojího účetnictví Lidové strany (PP).

»Kauza PP nebere konce a šíří se do všech autonomních regionů,« prohlásil Rivera. Rajoy sám z ničeho před soudem viněn není. Muž číslo jedna celé kauzy, podnikatel Francisco Correa, který už vloni dostal trest 13 let vězení, ale minulé úterý prohlásil, že Rajoy o nepravostech ve financování lidovců věděl. V té době (1990-2003) byl zástupcem generálního tajemníka strany.

Rivera také Rajoye obvinil, že říjnové referendum o nezávislosti Katalánska bylo částečně financováno z madridské státní pokladny. Podle deníku ABC je možné, že Madrid schválil ze státního fondu proplacení faktur, aniž by tušil, že se týkají referenda. Rajoy to ale odmítl s tím, že na referendum nešel ani cent ze státních peněz.

Kvůli katalánské otázce, v níž jsou Rajoy i Rivera fanatickými odpůrci separatismu, se Rajoy rozčílil. Riverovi řekl, aby si nepletl nepřítele, a podivil se, že Rivera kritizuje více španělskou vládu než vládu katalánskou.

Říjnové převzetí přímé správy Katalánska Madridem kvůli snahám tamní vlády o nezávislost a vyhlášení předčasných regionálních voleb Riverově straně vyneslo politické body, zatímco Rajoyovi lidovci přízeň voličů i na národní úrovni stále ztrácejí. V prosincových volbách v Katalánsku místní odbočka strany Ciudadanos vyhrála, většinu parlamentu ale ovládli opět separatisté, katalánští lidovci pak zcela propadli - získali jen čtyři ze 135 křesel.

»Máme před sebou (španělskou) vládu paralyzovanou nervozitou z výsledků voleb v Katalánsku a posledními průzkumy,« prohlásil minulý týden Rivera před poslanci své parlamentní frakce v Madridu. Průzkumy veřejného mínění z posledních několika týdnů totiž ukazují na výrazný nárůst Riverovy strany, která by nyní dostala přes 20 % hlasů, což je o sedm procent více než získala v posledních parlamentních volbách v roce 2016.

Počet příznivců Ciudadanos má přitom podle průzkumů z posledních několika týdnů vzrůstající tendenci, na rozdíl od lidovců, jejichž obliba v průzkumech klesá. Pokud by se nyní ve Španělsku konaly volby, získali by lidovci podle průzkumu z tohoto týdne jen asi 26 % hlasů, v roce 2016 jich přitom obdrželi 33 %...

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-02-13 21:42
Měl zakázat separatistické strany a jejich vůdce uvěznit. Tolerování
nezákonného jednání nic dobrého nepřinese.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.