Gerry Adams. FOTO - wikimedia commons

Irský Che Guevara nahrazen ženou

Předsedkyní Irské republikánské strany Sinn Féin se v sobotu stala dosavadní místopředsedkyně Mary Lou McDonaldová, někdejší europoslankyně v levicové frakci GUE/NGL (kde je i KSČM). Nahradí tak Gerryho Adamse, který straně šéfoval více než 30 let.

Adams, přezdívaný také irský Che Guevara, stál v čele Sinn Féin, která působí jak v Irsku, tak v Severním Irsku, od roku 1983. Zvolení ženy z mladší generace, která se přímo nezapojila do třicetiletého konfliktu v Severním Irsku, představuje přitom významné odtržení se od minulosti tohoto bývalého politického křídla Irské republikánské armády (IRA), poznamenala agentura Reuters.

»Válka skončila. Nyní, kdy se ujímá vedení nová generace, je naší úlohou přinést inovativní a moderní způsoby, jak prosazovat naši politiku. Přišel čas na nové a odvážné myšlenky,« řekla 48letá McDonaldová svým spolustraníkům.

Adams (69) je už půlstoletí klíčovou, ale i kontroverzní postavou irské politiky. Někteří ho označovali za teroristu, druzí ho chválili jako mírotvorce. Jako šéf Sinn Féin přispěl Adams k jejímu zvelebení. Odchod z čela strany oznámil Adams už vloni v listopadu. McDonaldová byla ve straně jeho zástupkyní a v letech 2004-09 poslankyní EP (Haló noviny s ní v té době přinesly rozhovor).

»Nový vůdce přiláká jiné voliče. Existují lidé, kteří milují či nenávidí Gerryho Adamse a myslím, že Mary Lou by straně mohla přivést více neutrálních lidí,« citovala agentura Reuters 62letého radního Michaela Gallaghera.

Politik Adams

Adams byl ale jednou z klíčových postav strastiplné historie Severního Irska, s charismatem a s vládou silné ruky. Jeho oficiální sobotní rezignací tak končí pozoruhodná kariéra, na jejímž počátku stál barman v belfastské hospodě, z něhož vyrostl jeden z nejznámějších politiků Severního Irska, vyzdvihovaný prezidenty, premiéry a příslušníky královské rodiny. Zároveň byl ale také pětkrát postřelen, dům mu vyhodili do povětří. Z republikánského hnutí Sinn Féin vybudoval politickou sílu, která dominuje politice v Irsku i v Severním Irsku. A při tom všem ho milovaly i nenáviděly miliony lidí.

Vysoký politik s plnovousem vždycky odmítal, že by byl členem Irské republikánské armády (IRA): »Odsoudil jsem IRA mnohokrát - a zvláště lituji skutečnosti, že její aktivity zranily či zahubily mnoho lidí z řad civilistů,« uvedl Adams vloni.

Adamsovi se přičítají zásluhy na tom, že přivedl IRA v roce 1998 k rozhovorům, které vyústily ve Velkopáteční dohodu, jež ukončila desetiletí sektářského násilí mezi katolíky a protestanty, které zaplatilo životem na 3500 osob. Ale v posledních letech se již stal symbolem minulosti a také čelil podezření z možného podílu na vraždě Jean McConvillové, matky deseti dětí, kterou v roce 1972 za údajné donášení úřadům IRA zavraždila.

Sám Gerry Adams se narodil 6. října 1948 v Belfastu do rodiny s deseti dětmi a v dětství neměl na růžích ustláno, později vyprávěl o fyzickém a psychickém násilí, které u nich doma vládlo.

Na začátku 80. let vstoupil do politiky, stal se lídrem Sinn Féin a získal křeslo v britském parlamentu, kam ale odmítl vstoupit na protest proti postoji Británie vůči Severnímu Irsku. Mandát tak nevykonával. Všeobecně známým se stal v 80. letech, když tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová zakázala rozhlasové a televizní vysílání s ním. Náhle z něj byl vůdce nacionalistického hnutí a jedna z nejznámějších postav v zemi. Tato publicita z něj ale také učinila cíl militantní skupiny Ulsterských bojovníků za svobodu, kteří na něj zaútočili, když jel v autě, a několikrát ho postřelili.

Jak rostla jeho popularita, dokázal Adams přestavět Sinn Féin a podstatně zvýšit její vliv v Irsku. Nakonec se vzdal svého mandátu v Belfastu a v roce 2011 se stal poslancem irského parlamentu. Pod jeho vedením se také ze Sinn Féin v Severním Irsku stala vládní strana, která vládla společně s hlavní protestantskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

Politik, který miluje tvídová saka a tlusté svetry, během své kariéry dokázal i změnit své postoje z ostře socialistické rétoriky více směrem k politice volného trhu. Též zaujal smířlivější postoj k potratům a sňatkům stejného pohlaví.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.