Ilustrační FOTO - Pixabay

Palác v Honolulu, turistická atrakce, je bez peněz

Poslední havajská princezna se dostala do problémů, které ohrožují financování okázalého paláce v Honolulu, jediné královské rezidence na území USA. Abigail Kinoiki Kekaulike Kawananakoaová (91) nemá v USA panovnický status, mnozí Havajané ji ale uctívají jako dědičku místních monarchistických tradic. Teď je prý ale nesvéprávná a financování královských nemovitostí se zastavilo.

Královský znak Havaje. FOTO - wikimedia commons

Havaj přestala být královstvím před 125 lety, kdy na souostroví vstoupily intervenční jednotky USA po sporu mezi tehdejší panovnicí a americkými plantážníky. V roce 1898 Washington Havaj anektoval, státem USA se Havaj stala v roce 1959. Královský palác v centru Honolulu se stal muzeem a turistickou atrakcí. Provoz posledních šest let financovala princezna Abigail, jež zbohatla díky dostihovým koním a realitám. O její majetek se ale teď vede právní bitva. Její advokát požádal soud, aby majetek mohl spravovat - nekorunovaná dědička trůnu je prý po mrtvici a není svéprávná. Soud žádosti vyhověl. Abigail se ale brání, neboť je prý fit. Na důkaz pojala za manželku přítelkyni Veroniku Gailovou Worthovou (64). Ke kontu ale přístup nemá, a tak palác v Honolulu přežívá jen z finančních zásob. Abigail je vnučkou Davida Kawananakoy, posledního jmenovaného následníka havajského trůnu. Původní obyvatelé Havaje ji uctívají jako nositelku místních tradic. Nemá pravomoci, ale kontroluje nemalý majetek a její stoupenci se bojí, že ten se může dostat do špatných rukou. Abigail kromě financování paláce poskytovala i peněžní podporu aktivistům bojujícím proti poškozování havajské přírody a sponzorovala kulturní a folklorní festivaly.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.