Ilustrační FOTO - Pixabay

Pozor na přecházení chřipky

Přecházení chřipky může podle praktické lékařky Magdalény Záchové nemoc prodloužit až na 14 dní nebo vést k zánětům dutin.

Záchová nedoporučuje léky, které potlačí příznaky a nemocný může dál chodit do práce. »Nemocnému se uleví, ale dál je nosičem viru a šíří ho mezi lidi, což je z epidemiologického hlediska špatně,« řekla Záchová.

Nejlepší léčba je alespoň třídenní klidový režim a dostatek tekutin. Nutné není podle Záchové ani snižovat horečku léky, pokud nepřesáhne 38,5 stupně Celsia. Nedoporučuje ani kapky na rýmu, které zastaví eliminaci viru z organismu. Upozornila, že proti chřipce nepomáhají antibiotika, která léčí jen bakteriální nemoci. Podle Záchové mohou naopak zhoršit složení střevních mikroorganismů, které jsou součástí imunity.

Hygienici vyhlásili plošnou chřipkovou epidemii v ČR na začátku února, v pátek bylo nemocných asi 1890 na 100 000 obyvatel. Chřipková epidemie obvykle trvá kolem šesti týdnů. V letošní chřipkové sezoně je evidováno 100 závažných případů, které si vyžádaly hospitalizaci, a 16 úmrtí. Většina se týká lidí starších 60 let, pro které je chřipka obzvlášť nebezpečná.

Od běžné virózy či nachlazení se chřipka liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.