Ilustrační FOTO - Haló noviny

Téměř desetina lidí v ČR postižena exekucemi

Rok od spuštění webové aplikace www.mapaexekuci.cz, která odkrývá v podrobném členění podle krajů, okresů a obcí statistiku exekučních řízení českých obyvatel, představili zástupci Exekutorské komory a neziskového sektoru údaje za uplynulý rok. Trend je nedobrý, o čemž by měli vědět všichni – politici na všech stupních řízení i občané.

Předluženost domácností dopadá na celou společnost, a pokud ji nevyřešíme, následky budou ještě vážnější, a pro všechny, domnívá se odborník na dluhovou problematiku Radek Hábl z o. p. s. Otevřená společnost, která se na projektu Mapy exekucí podílí společně s Ekumenickou akademií. Oproti loňskému roku doznala tato mapa vylepšení, každý, kdo si na ni klikne, získá přehled také o věkové struktuře dlužníků v exekuci, seznámí se s podrobnostmi o četnosti exekucí, žebříčky krajů, okresů a obcí aj.

Radek Hábl informoval o exekucích v České republice. FOTO - autorka

Dluží děti i senioři

Základní sdělení jsou varující: počet osob v exekuci narostl z 9,3 % (2016) na 9,7 % (2017), což představuje 863 tisíc osob. »Blížíme se deseti procentům obyvatel starších 15 let v exekuci,« varoval Hábl. Celkově počet exekucí narostl ze 4,46 milionu na 4,67 milionu, exekučně vymáhaná jistina činí celkem 239 mld. Kč, průměrná výše exekuce je v jistině cca 65 000 Kč, mediánová výše 10 112 Kč.

Nebezpečná je skutečnost, že 493 tisíc obyvatel je napadeno třemi a více exekucemi. Sedm z deseti osob exekučně stíhaných má více exekucí. »Co s tím? Ekonomika je v konjunktuře, a přitom skoro půl milionu lidí čelí exekuci. Co se stane, až bude ekonomika v recesi?« položil si otázky Hábl. Osmdesát až devadesát procent exekucí je nevymahatelných, dlužníci se ocitají v dluhové pasti, doplnil svůj pohled na problém. Alarmující je, že exekuci má na 60 000 mladých a přibývá exekucí vedených proti seniorům (61 000 osob ve věku 65+).

Z hlediska geografie ČR se zhoršuje situace na severozápadě republiky, kde se problém cyklí. Největší nárůst exekucí zaznamenali v Karlovarském, Ústeckém a Středočeském kraji. Podle Hábla právě tam hrozí radikalizace a extremizace. Největší podíl dlužníků s více exekucemi je v Ostravě, větší množství řízení tam mají tři čtvrtiny zadlužených. Nejlepší stav je naopak v Mladé Boleslavi, kde vícečetné exekuce tvoří 57 % z celkového počtu.

Hábl řešení vidí v novele insolvenčního zákona, v místní příslušnosti soudních exekutorů, v zavedení soudních poplatků za exekuce, zastavení marných exekucí či rozšíření bezplatného dluhového poradenství. Srážky z mezd by měly mít motivační charakter.

Vyřešit letité dluhy

Pochmurnou statistiku potvrdil i Petr Polanský z Exekutorské komory. Momentálně je v ČR evidováno 4 922 488 exekucí, počet se však každým okamžikem mění. Deset a více exekucí má 150 656 osob. »Nové exekuce se v podstatě opakují u stále těch samých osob,« poznamenal. Polanský se přimlouval za řešení situace, kterou si celá společnost táhne s sebou jako kouli u nohy – jedná se o masu letitých exekucí. Na otázku Haló novin doporučil »zbavit se právě nejstarších dluhů«, nikoli však všech kvůli motivaci dlužníků. Z osmi milionů zahájených exekucí za 16 let je totiž dosud neskončeno 4,8 milionu, tj. 60,1 %. »Řešením by také mohlo být, aby si oprávnění (věřitelé, pozn. red.) jasně zvážili, jestli se jim vyplatí vést exekuční řízení,« dodal Polanský s tím, že i oprávnění by měli mít větší ekonomickou motivaci svého chování. Exekuční srážky z mezd označil za demotivující, protože dlužníci nejsou zainteresováni, aby více pracovali.

Minulou politickou reprezentaci pochválil odborník na exekuce Daniel Hůle. Podle něho problémem již není lichva, zato lichvářské vztahy v exekuci. Jak uvedl, drtivá většina exekucí je vedena institucemi typu dopravní, elektrické či telekomunikační podniky. Lidé v exekuci jsou zoufalí, frustrovaní, někteří si sáhli na život. »Pokud těmto lidem nedáme druhou šanci, liberální demokracie se může zhroutit,« konstatoval.

Aulická: Posuzujme individuálně

Stínová ministryně sociálních věcí Hana Aulická Jírovcová (KSČM) ví, že mnozí občané se nacházejí ve složité sociální situaci, ale upozornila, že plošně odpouštět závazky nelze, protože by to nevydalo dobrou zprávu do společnosti. Podle ní by se měla situace vždy posuzovat individuálně. Souhlasí s místní příslušností exekutorů i s tím, že je nutné nalézt způsob, jak řešit případy dlužníků, kteří chtějí pracovat, ale v důsledku exekuce mzdy pracují načerno. »Základní chybou bylo, že stát se zbavil své odpovědnosti tím, že zprivatizoval exekutory,« zdůraznila poslankyně pro náš list.

Dodejme, že exekuce jsou průvodním jevem kapitalistické společnosti, kdy zisk je hnacím motorem společnosti, bez ohledu na dopady.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.