Ilustrační FOTO - pixabay

Gita ničila Tongu

Tichomořský stát Tonga v noci zasáhl cyklon Gita a na hlavním ostrově Tongatapu způsobil záplavy a ničil obydlí.

Živel udeřil silou odpovídající čtvrtému, tedy druhému nejničivějšímu, stupni americké klasifikace hurikánů. Podle agentury AFP zde dosahoval vítr rychlosti 230 kilometrů v hodině. Web deníku The New Yealand Herald uvádí, že se objevily nepotvrzené informace o jedné oběti a několika zraněných.

Úřady na Tonze v očekávání bouře vyhlásily výjimečný stav, v metropoli Nuku'alofa platil zákaz vycházení. Střed cyklonu Gita se nakonec prohnal těsně na jih od hlavního ostrova se 75 000 obyvateli. Provázely jej přívalové deště a záplavy, ostrov Tongatapu byl od pondělního večera bez proudu.

»Noc byla obzvláště zlá,« řekl rozhlasové stanici Radio New Zealand zástupce Národního úřadu pro mimořádné situace Graham Kenna. »Pracuji u záchranných složek už víc než třicet let a tohle je nejhorší situace, jakou jsem zažil,« dodal. O žádných obětech nicméně neinformoval.

»Něčí střecha mi přistála na zahradě. Některé historické budovy staré přes sto let byly vážně poškozeny,« pokračoval Kenna. Úřady teprve začaly zjišťovat rozsah škod a situaci obyvatelstva, už nyní je ale prý jasné, že zničení je velké.

Cyklon Gita o víkendu zasáhl ostrovní státy Samoa a Americká Samoa v Polynésii. Úřady evakuovaly 300 lidí, kteří se nyní vracejí domů. Silný vítr a déšť tam způsobil škody na budovách a výpadky proudu, mnoho domácností zůstalo bez pitné vody. Z Americké Samoy k pondělnímu večeru oběti hlášeny nebyly, napsala agentura AP.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.