Zajímavosti z XXIII. ZOH 2018

Pod pěti kruhy

První dopingový případ na ZOH 2018 má na svědomí japonský rychlobruslař na krátké dráze Kei Saito, který neprošel mimosoutěžní kontrolou na diuretikum acetazolamid. Arbitrážní soud pro sport (CAS) oznámil, že 21letému závodníkovi byla provizorně zastavena činnost a byl vyloučen z her. Bronzový medailista z juniorského MS 2013 ještě do olympijských soutěží nezasáhl. Byl náhradníkem pro štafetu na 5000 m. »Jsem z toho v šoku, nikdy jsem neměl v úmyslu dopovat. Nikdy jsem nebral steroidy, takže jsem neměl co maskovat a ani jsem nemusel díky tomuto léku hubnout,« uvedl 55 kg vážící Saito v tiskovém prohlášení.

Ireen Wüstová proměnila v Pchjongčchangu oslavy svého pátého olympijského zlata v rodinný večírek. V Nizozemském domě slavila 31letá rychlobruslařka pondělní triumf na trati 1500 m společně s 22 příbuznými. Ještě větší party plánuje osmnáctinásobná mistryně světa na příští středu po týmové stíhačce, kde by podle papírových předpokladů měla medailovou sbírku ještě rozšířit. Na pódium při oslavách v Nizozemském domě ji doprovodili rodiče Jeannet a Wim a také životní partnerka rychlobruslařka Letitia de Jongová.

Shaun White, snowboardista USA ovládl na hrách kvalifikaci na U-rampě a dnes bude usilovat o třetí olympijské zlato. Jednatřicetiletá legenda může navázat na vítězství z Turína a Vancouveru a vynahradit si zklamání ze Soči, kde ve finálových jízdách chyboval a skončil čtvrtý.

Pit Taufatofua se těšil se na historickou svou olympijskou premiéru, nyní místo toho reprezentanta Tongy sužují obavy o osud rodiny. Tichomořský stát totiž v noci na úterý místního času zasáhl ničivý cyklon Gita a 34letý sportovec, jenž bude v Koreji startovat v běhu na lyžích, zatím marně shání informace, zda jsou jeho blízcí a přátelé doma v pořádku.

Pro obhájce olympijského zlata Japonce Juzurua Hanjua bude individuální soutěž krasobruslařů na hrách v Koreji prvním závodem po třech měsících. V listopadu si při tréninku před NHK Trophy poranil kotník a teprve před měsícem mohl začít trénovat. Skokanskou jistotu si udržoval i na suchu. Teprve těsně před závodem se rozhodne, jak obtížnou náplň svých jízd zvolí. Krátký program mužů je na pořadu v pátek, volné jízdy o den později.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.