Italka Fontanaová se dočkala zlata

Arianna Fontanaová vyhrála závod rychlobruslařek na krátké dráze na 500 m. Další medaile si v Kangnungu rozdělily Yara van Kerkhofová z Nizozemska a Kanaďanka Kim Boutinová. Ziskem šesté olympijské medaile se 27letá Italka vyrovnala nejúspěšnější ženě tohoto sportu Číňance Wang Meng, zlato ale vybojovala poprvé.

Britka Elise Christieová dojela po pádu do cíle s velkou ztrátou a domácí závodnice Čche Min-čong byla za zavinění kolize diskvalifikována. Původně přitom byla 19letá Korejka ve finále těsně druhá, s Fontanaovou prohrála jen o 17 tisícin sekundy, ale verdikt rozhodčích ji pak o stříbro připravil a zklamal většinu z 11 tisíc diváků v hledišti.

Klaebo tlak ustál

Sprinty klasickou technikou ovládli Švédka Stina Nilssonová a Nor Johannes Hösflot Klaebo, který se tak v 21 letech stal nejmladším olympijským vítězem v historii běžeckého lyžování. Kateřina Beroušková, která jako jediná z českých reprezentantů zvládla kvalifikaci, vypadla ve čtvrtfinále a obsadila 26. místo.

Velký favorit Klaebo rozhodl o první olympijské medaili únikem ve stoupání. Díky velkému náskoku si mohl v cílové rovince dovolit slavit a nakonec vyhrál o 1,3 sekundy před Federikem Pellegrinem. Italský reprezentant získal stříbro o dvě setiny před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Mladý Nor věkem 21 let a 114 dní překonal dosavadní rekord Švéda Gunde Svana, který v roce 1984 v Sarajevu triumfoval ve 22 letech a 32 dnech.

Jen Beroušková

Nilssonová rovněž díky nástupu ve stoupání ve finále porazila o tři sekundy obhájkyni triumfu z her v Soči Norku Maiken Caspersenovou Fallaovou, třetí byla Ruska Julija Bělorukovová. Beroušková (24) do čtvrtfinále postoupila díky 23. místu v kvalifikaci, ve které uspěla na sedmý pokus v kariéře. První start ve vyřazovací části však 26leté závodnici nevyšel, ve své jízdě skončila se ztrátou 16 sekund poslední a do semifinále neprošla.

Už v kvalifikaci skončily její kolegyně Karolína Grohová na 43. a Petra Hynčicová na 45. příčce. Neuspěli ani muži, nejlepší z českého tria Aleš Razým obsadil 44. příčku a na umístění v postupující třicítce ztratil tři vteřiny. Miroslav Rypl s Michalem Novákem byli o dalších sedm sekund pomalejší a obsadili 59. respektive 61. příčku.

Kanaďané Kaitlyn Lawesová a John Morris triumfovali v premiérové soutěži v curlingu smíšených dvojic. Ve finále porazili švýcarské mistry světa Jenny Perretovou a Martina Riose 10:3 po šestém endu. Bronzové medaile získali ruští manželé Anastasia Bryzgalovová a Alexandr Krušelnickij, kteří v souboji o třetí místo porazili 8:4 Kristin Skaslienovou a Magnuse Nedregottena z Norska. Lawesová a Morris získali pro Kanadu už jedenáctou medaili z curlingu na OH a šesté zlato. Oba už přitom ve svých sbírkách zlato mají, Lawesová z ženského turnaje v Soči, Morris ze soutěže mužů ve Vancouveru.

Němka Natalie Geisenbergerová byla nejrychlejší v soutěži sáňkařek - stejně jako v Soči. Mezi německou trojici se dokázala v Pchjongčchangu vklínit jen Kanaďanka Alex Goughová, která získala bronz. Tereza Nosková skončila mezi třicítkou závodnic na 27. místě. Geisenbergerová má už třetí zlato, protože před čtyřmi lety byla členkou vítězného družstva. Němky od her v Naganu v roce 1998 získaly všechny zlaté a celkově čtrnáct z 18 medailí.

Také čtvrtá rychlobruslařská disciplína na ZOH skončila nizozemským triumfem. Závod na 1500 m vyhrál časem 1:44,01 Kjeld Nuis a nadvládu Nizozemců podtrhl druhým místem Patrick Roest. Třetí dojel k velkému nadšení publika Korejec Kim Min-sok. Obhájce titulu ze Soči Polák Zbigniew Bródka a stříbrný Nizozemec Koen Verveij se nevešli do elitní desítky.