Ahid a Nariman Tamímíovy. Stíhaná dcera a matka - oběti zvůle brutální izraelské okupace! FOTO - ism-czech.org

Izrael se bojí veřejného procesu s Tamímíovou

Izraelský vojenský soudce v úterý nařídil, aby se proces s Palestinkou Ahid Tamímíovou konal za zavřenými dveřmi.

Sedmnáctiletá dívka je obžalována z útoku na izraelského vojáka. Proces začal po odkladech včera na izraelské vojenské základně na palestinském Západním břehu Jordánu.

Tamímíová ráno přišla do zaplněného sálu a stačila něco tiše prohodit s příbuznými. Soudce pak ale až na rodinu ze sálu všechny vykázal, podle svých slov v zájmu obžalované.

»Nemyslím, že je pro nezletilou dobré, aby v sále bylo 100 lidí,« řekl soudce. Izraelská obhájkyně Tamímíové Gaby Laskyová marně namítla, že si rodina přeje, aby bylo slyšení veřejné. »Soud rozhodl ve svůj vlastní prospěch, ne ve prospěch Ahidy. Abyste to udrželi mimo dohled, je nejlepší zavřít dveře a nedovolit lidem být u slyšení,« řekla advokátka. Podle Laskyové včera prokuratura přečetla obžalobu a jednání pak bylo odročeno na 11. března. »Toto je proces o okupaci a Ahid proti ní vystoupila,« řekla obhájkyně Laskyová.

Tamímíová je ve vazbě od 19. prosince. Zadržena byla po útoku, při němž uhodila ozbrojeného izraelského vojáka a pak také jeho kolegu. Čin, při němž byla i její matka a sestřenice, je zachycen na videu, které obletělo sociální sítě.

Izraelcům se nic nestalo. Palestince hrozí za útok a pobuřování i několikaletý trest. Dívka, která ve vazební věznici oslavila 17. narozeniny, má mnoho příznivců, kteří její čin oceňují. Izrael podle agentury AP drží ve věznicích až 300 palestinských nezletilců. V případě Tamímíové se vyšetřovalo, zda je její rodina skutečně palestinská, neboť dívka má světlé vlnité vlasy a modré oči. Spekulovalo se o možnosti, že jde o provokatéry.

Trvání Izraele na soudním stíhání dívky narazilo na kritiku ze strany ochránců lidských práv i mnoha zemí. Do soudní síně včera přišlo několik osob z diplomatických misí evropských států včetně Německa a Nizozemska. I ty ale soudce vykázal.

V prosinci loňského roku byl při izraelské razii v palestinské věznici Deir Nitham na okupovaném Západním břehu zastřelen ranou do hlavy 16letý Musaba al-Tamímí. Na jeho pohřbu střelil izraelský voják do hlavy dalšího mladého Palestince, který se ocitl v kritickém stavu. Další mladistvý z rodiny Tamímí – 14letý Muhammad – byl v prosinci střelen izraelským vojákem pogumovanou ocelovou kulkou z několika metrů přímo do tváře. Chirurgický zásah si vyžádal odstranění části lebeční kosti a chlapec je doživotně zmrzačen. Tehdy šestnáctiletá sestřenice postřeleného chlapce – Ahed Tamímíová – následně vojáky na pozemku své rodiny inzultovala, za což byla nyní postavena před vojenský soud.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 17 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-02-15 16:31
No ona ta šestidenní, Prokopici, taky měla nějakou příčinu, že?! A
přestaňte tu šířit nenávistné výzvy k násilí na skupině
obyvatel. Příště vám takové příspěvky budu rovnou mazat! R.
Janouch
Prokopic.Karel
2018-02-15 08:52
pane hájku.jiří51: ve svém kratičkém příspěvku nemáte špatně
pouze to malé "i". Máte to špatně CELÉ. Zkuste si něco
přečíst alespoň o té Šestidenní válce. Kdo chtěl zahnat občany
Státu Izrael do moře. Nebylo to náhodou 10 velkých arabských států a
vedle toho také Palestinci? Ti bohužel rozumí pouze jednomu, a to tvrdé
odvetě. Včetně toho, že atentátníkovi je do vzduchu vyhozen jeho
dům. Jinak budou muslimové "protivníka" považovat za
zbabělce a jejich aktivita se znásobí.
hajek.jiri51
2018-02-14 12:11
Ospravedlňuji se Izraeli za to malé i. I když si ho za malost vlastně i
zaslouží.
hajek.jiri51
2018-02-14 12:09
Pár facek za jednoho zabitého a jednoho zmrzačeného nezletilce není
tak moc vysoká cena. Přijde ale asi dost draze. Škoda že izrael
nevznikl někde, kde nežijí lidé.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.