Ilustrační FOTO - Pixabay

Žalostný stav i vývoj agrárního obchodu

Loňský schodek agrárního zahraničního obchodu 30,8 miliardy korun byl nejhorší od roku 2011. Meziročně se záporné saldo prohloubilo o 7,7 mld. Kč, uvedl Zemědělský svaz ČR s odkazem na údaje Českého statistického úřadu.

Do České republiky se loni dovezlo agrární zboží za 227,5 mld. Kč, což bylo meziročně o zhruba 2,8 mld. více. Vývoz naopak klesl o 4,9 miliardy korun.

V loňském roce byl do ČR dovezen rekordní objem masa za 28 mld. Kč, což je čtyřnásobek toho, co bylo dovezeno v roce vstupu naší země do Evropské unie. Úměrně tomu byla omezena tuzemská živočišná výroba, uvedl svaz.

V ČR podle předsedy svazu Martina Pýchy chybí zpracovatelské kapacity i zemědělští pracovníci. Vepřové dovážíme z Německa a Polska. »Meziročně se záporné agrární saldo u masa zhoršilo téměř o dvě miliardy a u této komodity nadále zůstává nejvyšší záporné saldo ze všech agrárních komoditních skupin,« řekl Pýcha.

Agrární komora uvedla, že vývoj zahraničního obchodu poskytuje přesný obraz české výroby, respektive »nevýroby«. »Tento trend se i přes všeobecnou známost a snahy o řešení nepodařilo změnit a struktura dovozů se naopak spíše zhoršuje v náš neprospěch, tedy v dovozech produkce s vyšší přidanou hodnotou,« upozornil mluvčí komory Jiří Felčárek.

Ke zlepšení situace by podle Pýchy mělo být prvním krokem zamezení dovozů živočišných produktů za dumpingové ceny, například z Polska nebo Německa. Dále by se měly sjednotit podpory pro zemědělce v zemích unie. Dalším krokem by měla být větší podpora pro zemědělce sdružující se do odbytových družstev. Ti by mohli mít jak daňové úlevy, tak například preferenční zvýhodnění v dotačních programech, možností by bylo i odpuštění plateb na sociální a zdravotní pojištění.

Stát podle Pýchy také není schopný zlepšit podmínky pro příjem pracovníků ze zahraničí, kteří by mohli sezonně pracovat například v ovocných sadech. Problém je podle něj i v nedostatečných zpracovatelských kapacitách. Češi dlouhodobě do zahraničí vyváží nezpracované komodity jako je mléko nebo skot, a přiváží finální výrobky jako je maso nebo sýry, dodal.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.