Kontroverzní izraelský premiér Benjamin Netanjahu. FOTO - Haló noviny

Krádež v přímém přenosu?

Kontroverzní izraelský premiér Benjamin Netanjahu jednal s administrativou kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti anektovat židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Podle ČTK s tím tento týden přišel Netanjahuův mluvčí. Bílý dům vzápětí ale tvrzení pro jistotu popřel. »K otázce anexe vám mohu říci, že o tom už dlouho mluvíme s Američany,« řekl podle mluvčího Netanjahu na schůzi se zákonodárci z jeho pravicové strany Likud.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Tomu ale Izrael systematicky brání - mj. právě nelegálním osidlováním. Oblast je tak v současnosti domovem už 600 000 izraelských Židů.

Osady na okupovaném území nejen Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvoření dvou států. Stejné stanovisko rovněž zaujímá mezinárodní společenství.

Napětí v regionu se zvýšilo poté, co Trump v prosinci 2017 provokativně a nezákonně označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil svůj záměr přesunout tam z Tel Avivu americkou ambasádu. Trumpův viceprezident Mike Pence při své návštěvě Izraele koncem ledna pak toto stanovisko zopakoval s tím, že Spojené státy plánují svou ambasádu přesunout do Jeruzaléma do konce příštího roku.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, zatímco palestinské území systematicky protiprávně přivlastňující si izraelská vláda považuje celý Jeruzalém za nedělitelné hlavního město tzv. židovského státu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.2, celkem 31 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-02-15 08:43
Kde se vytratila chytrost židovského národa? Tak dlouho se bude
"chodit se džbánem na vodu" až se ucho utrhne. Lidé, a v tom
i židé, jsou, jak se zdá, nepoučitelní!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.