Ilustrační FOTO - Pixabay

Odminovat Mosul potrvá přes 10 let

Nevybuchlé nálože v iráckém západním Mosulu mohou ohrožovat tamní obyvatele více než deset let. Představují tak mj. nebezpečí pro asi milion civilistů, kteří se chtějí vrátit domů. Podle agentury Reuters to konstatoval expert OSN na likvidaci min Pehr Lodhammar.

Dříve druhé největší irácké město Mosul bylo vloni v létě osvobozeno od Islámského státu (IS), který ho tři roky okupoval. Ve válkou zničeném městě je stále 11 milionů tun sutin, pod kterými se nachází asi dvě třetiny z dosud nevybuchlých náloží, uvedl Lodhammar. »Podle našich odhadů bude odminování západního Mosulu trvat více než deset let,« dodal s tím, že likvidace náloží bude náročná také kvůli komplikované infrastruktuře města.

Vloni organizace OSN pro odminování v Iráku zlikvidovala asi 45 000 náloží a 750 podomácku vyrobených bomb. Pouze v západním Mosulu bylo zničeno asi 25 000 výbušnin. A Mosul není jediný - Fallúdžu a Sindžár rovněž čeká odminování.

Minulý týden experti OSN objevili továrnu IS na výrobu improvizovaných výbušnin. Kromě šrapnelů, munice a ručních granátů v ní bylo asi 250 000 elektronických součástek. »Vypadalo to, jako by se obchodem s elektronikou prohnalo tornádo,« uvedl Lodhammar.

Odminovat západomosulskou nemocnici, která sloužila jako centrála IS, bylo naprosto zásadní pro obnovu města. Pouze v této lokalitě bylo odstraněno 2500 výbušných zařízení, včetně sebevražedných pásů, dělostřeleckých granátů a improvizovaných výbušnin, řekl Lodhammar. Experti na místě objevili také dokumenty o vlastnictví nemovitostí, což by mělo jejich majitelům usnadnit jednání s úřady.

Většina improvizovaných výbušnin byla vyrobena z volně dostupných materiálů, tedy průmyslových hnojiv, hliníkového prášku a dieselu. Napojeny byly často na spínače světla či dveře od lednice. Některá zařízení byla komplexní a měla infračervené senzory.

»Podomácku vyrobené výbušniny nejsou ničím novým. Co je nové, je jejich komplexnost a počet. IS tyto výbušniny vyráběl na průmyslové úrovni,« uzavřel podle ČTK Lodhammar.

Islámský stát se zmocnil Mosulu v roce 2014 a označil ho za hlavní město svého chalífátu v Iráku. Z rukou radikálů město dobyla irácká armáda vloni v červenci.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.