Kdo nás provází po realitním trhu

Zavazují se na celý pracovní život. Získat střechu nad hlavou leckdy znamená zadlužit se na desítky let. Ani to občas nestačí, protože ceny starších i nových bytů ve velkých městech stále stoupají. I loni rychlost cenového růstu nemovitostí překonala většinu zemí EU. V Praze se pohybovala mezi 70 až 80 tisíci za metr čtvereční. Nedávno ovšem v televizi ukazovali i byty, kde hravě přesáhla 100 tisíc a více korun. Na to už běžná hypotéka nestačí. Ceny bytů, které se i pro slušně vydělávající zaměstnance stávají nedostupnými, se podle vyjádření odborníků šplhají vzhůru, protože třeba právě v Praze vázne územní rozhodování a není dost míst pro výstavbu nových domů. To ovlivňuje i výši nájemného. V centru a přilehlých městských částech pak je téměř nemožné si pronajmout byty, protože se staly z velké části předmětem podnikání, které se tváří jako tzv. sdílená ekonomika.

Před sněmovními volbami se hodně hovořilo o nutnosti přijmout zákon, který by ji přesně vymezil a pomohl vrátit do středu měst, nejen Prahy, místní obyvatele. I když loňský podzimní rozruch překryly zprávy o sestavování vlády, nemělo by se na tento slib občanům zapomenout. Centrum Prahy bez Pražanů by se postupně měnilo na ubytovnu postrádající kouzlo pulsujícího města.

Pro ty, kteří si vybírají byt, je ovšem zásadní, kdo je provází po realitním trhu. Měl by to být člověk, který nemovitostem rozumí, umí odhalit i skryté vady či u starších bytů různé závazky, které původní majitel nepřizná, a dovede zájemci o koupi poradit. Ani současný růst ekonomiky totiž neznamená bezstarostné nakupování, protože hypotéka se splácí i v dobách hospodářsky méně příznivých. Nikdo rovněž netouží žít tam, kde se brzo rozleze plíseň či kam zatéká, ale při prohlídce to nebylo patrné. Skutečnost je ale taková, že ne každý realitní makléř má příslušné znalosti a odborné dovednosti. Už několik let se hovoří o tom, že je třeba změnit stav, kdy pro vykonávání této činnosti stačí pouhý živnostenský list bez povinnosti složit přísné zkoušky. Zákon o realitním zprostředkování, který by zpřísnil podmínky práce v tomto oboru a například převedl realitní makléře do kategorie vázané živnosti, se připravuje na ministerstvu pro místní rozvoj již od roku 2012. Paragrafované znění bylo hotové loni v létě, jenže to už by se v končící sněmovně nestačilo projednat. Myslím, že nová vláda by ho měla vytáhnout ze šuplíku a po novém projednání s odbornou veřejností předložit poslancům. Nikdo přesně neví, kolik teď na trhu působí realitních makléřů, ale počet se odhaduje mezi 14 a 15 tisíci. Nejspíš by se po schválení zákona snížil, ale to by mohlo jejich kvalitě prospět. Vždyť většina kupujících si opravdu bere hypotéku prakticky na celý život. A tak by si neměla odnést smlouvu na pověstného zajíce v pytli.

Milada HALÍKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 53 hlasů.

Milada HALÍKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.