Ruku v ruce?

Tváří v tvář nečekanému historickému megaúspěchu Ester Ledecké i další bohaté medailové české bilanci po prvním týdnu na XXIII. ZOH v Pchjongčchangu bychom neměli zapomínat na to, co se organizátorům a potažmo všem Korejcům hrubě nepovedlo...

Pořadatelské město se přidělení her dočkalo až do třetice všeho dobrého. Náhoda? Zákulisní boje? Finanční čachry? Těžko, finance na »dálném východě« právě jsou, proto nakonec v boji o příští zimní olympiádu dost nesmyslně porazil kazašské Almaty o čtyři hlasy Peking. A to přesto, že tyhle zimní hry probíhají ve stejné oblasti jen pár stovek kilometrů od čínské metropole - tedy něco v dosavadní olympijské historii nevídaného.

Takže to, že jihokorejský uměle vytvořený jednorázový areál hry dostal až na třetí pokus, může být daleko prozaičtější. První týden letošních ZOH totiž v řadě disciplín regulérnost zápolení odvál doslova běsný mrazivý vítr, který se dostával i pod několik vrstev nejteplejšího zimního oblečení. Ledová smršť byla tak vlezlá, že dostala i na vítr a mráz běžně zvyklé a těmito jevy zocelené severské národy. Větrné sítě za skokanskými můstky zkrátka vše nezachrání... Takže pomineme-li minimálně pětici odložených naprogramovaných vrcholů (všechny už se mezitím podařilo odjet, když se počasí na Korejském poloostrově konečně vcelku umoudřilo), konkrétně bitva snowboardistek ve slopestyleu pozbyla jakékoli regulérnosti. Zrušená kvalifikace nic nevyřešila. Okleštěné finále (na pouhé dva skoky) probíhalo za zcela neférových podmínek a vítr zničil čtyřleté předolympijské snažení minimálně dvou závodnic (dle přenosu ČT). Kanaďanky Spencer O'Brienové a bohužel také naší Šárky Pančochové. Zatímco snowboardisté i akrobatičtí lyžaři měli i s kvalifikací ve slopestyleovém areálu šanci skákat hned pětkrát, zmiňované dámy na prkně jen jednou. Druhé jejich skoky totiž zazdil div ne uragán...

A co nezničil vítr, to dokonali jihokorejští uživatelé sociálních sítí. Jsou mladí, nepamatují naopak velmi vydařenou letní olympiádu v Soulu 1988, kterou doprovázela mj. dosud nejkrásnější olympijská píseň skupiny Koreana Hand in Hand (Ruku v ruce), v níž se zpívá také: Nač si závidět, zlatou získá svět... A tak jejich vyhrožování smrtí kanadské rychlobruslařce na krátké dráze za to, že převzala bronzovou medaili po diskvalifikaci jejich domácí závodnice (ačkoli důvodem nebyl ani žádný vzájemný střet), zasadilo všem olympijským ideálům poslední hřebík do rakve! Bude aspoň druhý týden pod pěti kruhy jiný?

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 70 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.