Ilustrační FOTO - Pixabay

Delegát davoského ekonomického fóra je zřejmě největším indickým loupežníkem

Indické vyšetřovací orgány zadržely v kauze největšího bankovního podvodu v historii Indie šest podezřelých. Ti si během šesti let podvodem zajistili úvěry v přepočtu až za 1,8 miliardy dolarů (téměř 37 mld. Kč).

Podle centrálního vyšetřovacího orgánu, na který se odvolává agentura AP, je mezi zadrženými pět zaměstnanců státní Paňdžábské národní banky, která byla podvedena, a jeden podřízený hlavního podezřelého, klenotníka Nirava Módího.

Tomuto bombajskému miliardáři se prý podařilo vylákat od banky peníze prostřednictvím podvržených dokumentů. Nyní se on i jeho rodina nacházejí mimo Indii. Policie proto požádala o pomoc při jeho hledání Interpol, uvedla agentura DPA.

Klenotník v dopise Paňdžábské národní bance tento týden údajně napsal, že jí dluží méně než polovinu uváděné částky, informují indická média. Zároveň si prý v dopise stěžuje, že mediální povyk kolem údajného podvodu negativně ovlivnil jeho obchody, a tím i schopnost splácet úvěry.

Ač je Módí jmenovcem indického předsedy vlády Naréndry Módího, není s ním v žádném příbuzenském svazku. Přesto se dokázal dostat do premiérovy bezprostřední blízkosti, když byl začátkem roku jedním z členů indické delegace na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

V Indii Módí provozuje obchod s luxusními šperky, které prodává pod značkou pojmenovanou po sobě. Jeho klenoty se zdobí nejen hvězdy bollywoodských filmů, ale nosí je i prominentní hollywoodské herečky Kate Winsletová nebo Amy Adamsová. Nyní se miliardář údajně zdržuje v New Yorku.

Indické státní banky jsou v posledních letech vystaveny značnému tlaku v souvislosti s nesplácením firemních úvěrů. Loni v září činil podíl nesplácených půjček na celkovém objemu úvěrů 13,5 procenta. V průběhu pěti let do konce března 2017 byly indické banky podle BBC nuceny odepsat nesplácené úvěry za 38,8 mld. USD (796 mld. Kč).

Aby vláda udržela banky v chodu, poskytuje jim kapitál. Podle listu The Times of India, který cituje BBC, do státních bank nalila v posledních 11 letech 40,3 mld. USD (828 mld. Kč).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.