Bojí se pravdy o Ukrajině

Velmi poučná byla beseda pořádaná ve středu večer na pražské Novotného lávce na téma Ukrajina čtyři roky po Majdanu. Opět se potvrdilo, že mediální matadoři, kteří praktikují jediný pohled na tzv. revoluci na Majdanu, odmítají jakoukoli diskusi. Oni to přece vědí nejlépe, a tak se setkání s očitými svědky událostí, na němž by nutně vyvstala diskuse, štítí. Nebo bojí? Organizátor akce osobně oslovil kolem dvanácti veřejně činných lidí, kteří se tématu Ukrajiny věnují - a třeba i na půdě věhlasného ÚSTRu. Někteří zareagovali slušně, omluvili se – třeba pro nemoc (ačkoli byli tentýž den viděni na jiné akci zcela zdrávi), jiní byli pozváním pohoršeni a v jednom případě nebylo daleko k hysterickému řevu. Takže postupně odpadli Jefim Fištejn (jenž původně účast slíbil), Michael Romancov, Alexandr Mitrofanov, Libor Dvořák, Jan Šír, Michael Kocáb, někteří protagonisté tzv. pražského Majdanu či ukrajinisté David Svoboda a Lenka Víchová.

Odpadla-li tato garnitura, která k národu promlouvá z rozhlasového éteru či z televizních obrazovek, je třeba ocenit, že pozvání přijal bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. I když jeho stanoviska povětšinou narazila na svědectví aktérů Majdanu i účastníků války na jihovýchodě země, kterými byli pedagožka Jevhenija Bilčenková a reportér Ruslan Kocaba, nakonec sál ocenil, že vůbec přišel…

Zásadní neshoda se projevila v tom, kdo v únoru 2014 na Majdanu střílel. Jsou tomu právě čtyři roky. Podle Zaorálka to byli Janukovyčovi střelci, podle ukrajinských hostů to byly síly jiné, které měly evidentní zájem na vystupňování převratu v Kyjevě do krvavé podoby – a na tom přece nemohl mít zájem tehdejší prezident Janukovyč. Střílelo se ze střechy konzervatoře a lidem do zad, zdůraznili oba ukrajinští hosté. Poslanec Zaorálek také nesouhlasně vrtěl hlavou pokaždé, když zaznělo, že konflikt na Donbase je občanská válka. Přitom sám 2. května 2014 řekl, že se konflikt »nebezpečně blíží občanské válce«. Na dotaz z publika, proč jako ministr neodsoudil masakr nejméně čtyřiceti Oděsanů v hořícím Domě odborů 2. května 2014, který ukrajinské úřady dosud hanebně nevyšetřily, se »bil v prsa«, že toto násilí rozhodně odsoudil. Já si ovšem nevzpomínám… Vy ano? Spíše si vybavuji, jak v jednom šiku s politiky EU a USA označoval za jediného viníka všeho Rusko. Zaorálek rozhodně nevybočoval z linie.

Nejděsivější je, že ukrajinští nacionalističtí násilníci, kteří se dopouštěli zločinů na Majdanu či na Donbase, byli současnou mocí generálně omilostněni, stali se nedotknutelnými a říká se jim hrdinové důstojnosti. Nezřídka násilí klidně páchají dále. Na Ukrajině vládne neototalitarismus, přiznala Jevhenija. A toto většina zdejších novinářů, politiků a údajných odborníků evidentně odmítá slyšet.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 104 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-02-24 20:03
Neototalitarismus? Proč ty eufemismy, jsou to obyčejní náckové.
Prokopic.Karel
2018-02-24 13:24
Děkuji moc za tento článek.
pleningeri
2018-02-23 17:11
V reakci na Kyjevem nedávno schválený zákon "O reintegraci
Donbasu" prezident DLR Zacharčenko rozhodl o sestavení Národního
tribunálu, který bude vyšetřovat válečné zločiny trestných složek
Ukrajiny v antiteroristické operaci ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.