FOTO - archiv

Režisér Antonín Kachlík slaví 95!

Filmový umělec, vysokoškolský pedagog, antifašista, veřejně angažovaný člověk. Tím vším byl a je zasloužilý umělec režisér a scenárista Antonín Kachlík, který právě dnes slaví 95. narozeniny.

Antonín Kachlík patří k těm umělcům, kteří nalezli cestu k levici již v mládí, v jeho případě za první republiky. Po maturitě byl totálně nasazen do nacistického válečného průmyslu. Z »rajchu« se mu podařilo utéct, pak se však musel do konce války skrývat a byl zapojen do protifašistického odboje. Zkušenosti z této životní etapy zachytil v roce 1984 v dokumentárním filmu Co bylo totální nasazení (Cena za divácky nejúspěšnější film na MFF krátkých filmů v Oberhausenu).

Z Kachlíkovy tvorby, která čítá na dvacet titulů, jsou diváky oblíbené zejména filmová pohádka Princ Bajaja (1971), která byla oceněna Stříbrným lvem na filmovém festivalu v Benátkách, či My, ztracený holky (1972). V hudební komedii Bylo nás deset (1963) dal příležitost umělecké dvojici Suchý a Šlitr. Snímek Já, truchlivý bůh (1969) natočil podle povídky Milana Kundery.

Zřejmě nejvíce se do srdcí diváků zapsal zfilmováním románu Jaroslava Matějky z prostředí Slovácka Náš dědek Josef (1976) v hlavní roli s Bohušem Záhorským a Svatoplukem Skopalem. Mnohé jeho filmy jsou uváděny dodnes.

Filmař Kachlík, který je nyní bezpochyby nejstarším českým režisérem, získal za svou práci řadu ocenění. Naše redakce se připojuje k ostatním gratulantům s přáním spokojenosti a zdraví do dalších let.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 33 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.