FOTO – Česká ženská lobby

Ženu ani květinou neuhodíš

Čtrnáctého února se na piazzettě Národního divadla v Praze uskutečnil happening Tancem proti násilí. Účastníci a účastnice přišli upozornit na závažnost problému násilí na ženách a vyjádřit solidaritu těm ženám, které násilí zažívají. Organizátorkám se podařilo roztančit dav, který čítal přes 150 lidí. Akci pravidelně pořádá Česka ženská lobby. O akci jsme informovali ve zpravodajství našeho listu.

Shromáždění se konalo v rámci kampaně One Billion Rising, která je největší akcí za ukončení násilí na ženách. Právě 14. února se ve více než 200 státech světa lidé scházejí, aby upozornili na zarážející statistiku, podle které jedna miliarda žen zažila násilí.

»Česká republika by měla jasně deklarovat svůj postoj k násilí na ženách, a to především urychlenou ratifikací tzv. Istanbulské úmluvy,« pronesla na piazzettě Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem. »Úmluva se snaží o změnu společnosti, o posun ve veřejném myšlení, které by mělo zaujmout postoj nulové tolerance k násilí. Touto akcí chceme také ukázat ženám, které čelí násilí, že v tom nejsou sami a že je možné jejich obtížnou situaci řešit,« vysvětlila Poláková.

Záštitu nad Tancem proti násilí převzala primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a policejní prezident Tomáš Tuhý. »Podle statistik se každá třetí žena za svůj život stala obětí nějaké formy násilí. Považuji takové jednání za zbabělé a v žádném případě jej nelze tolerovat. Také proto Policie ČR podporuje události jako Tancem proti násilí, které na tento problém upozorňují,« pronesl na podporu setkání Tuhý.

Násilí, kterému ženy čelí, má rozličné podoby. Domácí násilí, jehož oběťmi jsou podle statistik nejčastěji právě ženy (jsou však i případy, kdy agresorkou je žena, obětí muž), představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Násilí nemusí být jen fyzické, ale také psychické, sexuální či ekonomické. Dalšími formami násilí na ženách je znásilnění, kyberšikana, obchod se ženami, institucionalizované násilí či například stalking.

Na piazzettě nabízely organizace, které se touto problematikou zabývají a poskytují poradenství i pomoc obětem násilí, řadu informací. Byly to Acorus, SIMI, Konsent, OZVI SE!/HollaBack! Czech, proFem a Rosa. Účastníci a účastnice happeningu se tak dozvěděli, jak pomoci lidem ohroženým násilím.

Akci podpořily známé osobnosti veřejného života. »Všímejme si lidí kolem sebe a podejme pomocnou ruku tomu, kdo neví, jak si o pomoc říct. Jsem ráda, že akce jako Tancem proti násilí jsou, protože pomáhají tabu okolo závažného tématu násilí na ženách odbourávat,« uvedla ke shromáždění Taťána Gregor Brzobohatá z Nadace krása pomoci.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 7 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.