Ústečtí odstoupili z ROP Severozápad

Z výboru Regionální rady soudržnosti (ROP) Severozápad odstoupilo všech osm členů za Ústecký kraj. Vysvětlují to chybějícím společným postupem s kolegy z Karlovarského kraje ohledně financování některých stálých projektů.

Výbor ROP Severozápad je složen z politiků obou zmíněných krajů. ROP Severozápad provázely potíže od roku 2010. Postupně byli obviněni všichni ředitelé úřadu, úředníci i politici, soudy už vynesly i několik rozsudků.

Současný problém se týká projektů, u nichž byly při auditu objeveny nějaké nesrovnalosti. Jejich předkladatelé se posléze obrátili na ministerstvo financí, které rozhodlo o snížení nebo zrušení pokuty. »Jde tak o dofinancování těchto projektů, které se nám vracejí z ministerstva financí. Vůle Ústeckého kraje je dát ROPu Severozápad na to peníze, ale nevíme kolik, jak. S Karlovarským krajem jsme se zatím nedohodli a ministerstva od toho dosud dávala ruce pryč,« uvedl dosavadní předseda výboru a radní Ústeckého kraje Jaroslav Komínek (KSČM). »Sedíme ve výboru rok, nejsme schopni o ničem rozhodnout a doufáme, že touto situací se to pohne a stát si konečně uvědomí, že tu vznikl problém,« řekl Komínek. Podle něj nejde o výši financí, ale o to, že není vůle rozhodnout na žádné úrovni. Jde o 15 projektů, o jednom bylo rozhodnuto pravomocně.

Odstoupení členů z Ústeckého kraje chod úřadu podle mluvčího ROP Severozápad Pavla Žinčíka nijak neohrožuje. Do devadesáti dnů musí zastupitelstvo Ústeckého kraje zvolit nové členy. »Myslím, že z ústecké strany nebude vůle obsadit výbor do doby, než se problém vyřeší,« uvedl Komínek. Pokud nebudou noví členové zvoleni, obrátí se úřad na ministerstvo pro místní rozvoj.

Náplní úřadu je zejména kontrola projektů, které v minulosti získaly dotace. Úřad postupně utlumuje svou činnost. V dubnu se uzavře pobočka v Karlových Varech a zaměstnanci, kteří kontrolují realizaci proplacených projektů, budou už jen v Ústí nad Labem. Úřad proplatil za dobu fungování 19,4 miliardy korun, zhruba miliarda korun zůstala nevyčerpaná kvůli pozastavení činnosti úřadu v souvislosti s vyšetřováním různých kauz. Fungovat by měl úřad do roku 2023.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2018-03-02 11:58
Datace jsou nezdravé. Sami o sobě vytvářejí korupční prostředí.
Ti, co rozhodují nemají jistotu, že pro dobrotu se nedostanou na
žebrotu, s pocitem, že takřka automaticky se stanou subjektem trestního
stíhání. Samotné nastavení dotací neslouží skutečným potřebám
krajů. V souhrnu:Posíláme peníze EU, které bychom uměli využít jako
dobří hospodáři. Ty samé peníze se nám vrací jako peníze EU s
použitím, se kterým si nevíme rady.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.