V MSK se opět špatně dýchá

Ovzduší v Moravskoslezském kraji (MSK) zůstává výrazně znečištěné. Denní limity pro polétavý prach, 50 mikrogramů na metr krychlový, byly v poledne v Rychvaldě překročeny čtyřikrát, ve Věřňovicích dokonce téměř šestkrát.

V celém kraji je vyhlášená smogová situace, pro oblast Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a Třinecka dál platí smogová regulace. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu PM10 na všech měřicích stanicích v regionu výrazně překračují povolené limity. Nejhorší situace je ve Věřňovicích a v Rychvaldě. Tamní stanice v neděli kolem poledne naměřily 265 respektive 320 mikrogramů na metr krychlový. Nejlépe se naopak dýchá v Opavě, kde stanice v poledne naměřila 108. Hodinové koncentrace byly rovněž vysoké.

Meteorologové situaci hodnotí vesměs jako špatnou až velmi špatnou. »Průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i několikanásobně,« předpovídají meteorologové.
Smogová situace a regulace tak pravděpodobně zůstanou v platnosti. Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a následující den nelze očekávat zlepšení situace. Při regulaci musejí některé průmyslové podniky dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Meteorologové doporučují omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. »Doporučení je určeno zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem,« uvedli. Doporučují také omezit používání aut se spalovacím motorem. »Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého,« napsal Český hydrometeorologický ústav.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.