Připomněli a uctili Jabůrkovou i Pickovou

Tradičně se v úterý 6. března konala u sochy komunistické novinářky, političky a protifašistické bojovnice Jožky Jabůrkové (1896-1942) na Čestném pohřebišti Olšanských hřbitovů v Praze připomínka této statečné ženy, jako symbolu všech aktivních a pokrokových žen. Akce se konala u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Květiny i pro Věru Pickovou, spoluvězeňkyni Jabůrkové z KT Ravensbrück.

Jako »vzácnou ženu s rudým srdcem, které bilo do posledního okamžiku pro šťastnou a sociálně spravedlivější budoucnost lidstva«, Jabůrkovou představila předsedkyně KV KSČM Praha Marta Semelová. Letošní »osmičkové« výročí MDŽ (souvisí se stávkou newyorských žen za volební právo, vyšší mzdy a hospodářské a sociální povznesení žen v roce 1908) připomněla předsedkyně Republikové rady LKŽ Květa Šlahúnková. Členky Levicových klubů žen kladou v těchto dnech květiny u pomníků a pamětních desek pokrokových žen minulosti, ale také vzpomínají na své někdejší členky, které LKŽ zakládaly. Boj za rovné šance mužů a žen pokračuje, poznamenala Šlahúnková, nyní je to například úsilí o dosažení stejných mezd pro muže a ženy na srovnatelných pozicích. »Proč mají ženy o 22 procent nižší průměrné mzdy, a následně i důchody?« upozornila na přetrvávající rozdíly.

Účastníci a účastnice poté přešli ke hrobu antifašistky a komunistické novinářky Věry Pickové (1919-2003), jenž se nachází také na Olšanských hřbitovech. Picková, která se mj. velmi zasloužila o znovupostavení sochy Jabůrkové, v lednu získala in memoriam titul Čestná občanka Prahy 10. Obě byly za nacistické okupace zavlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Jabůrkovou němečtí nacisté 31. července 1942 v tzv. táborovém bunkru umučili.

Setkání u sochy Jožky Jabůrkové pořádaly RR LKŽ, KV KSČM Praha a Slovanský výbor ČR.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 19 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.