Ilustrační foto - wikipedia commons

Čínský dar Trevíru – socha Marxe

Do západoněmeckého Trevíru dovezli z Číny neobvyklý dar - nadživotní sochu Karla Marxe.

Vlivný myslitel a revolucionář se ve městě narodil a v květnu tam jeho 200. jubileum připomenou tři výstavy.

Marxe zpodobnil přední čínský sochař a ředitel Čínského národního muzea Wu Wej-šan. Bronzový odlitek vysoký 4,4 metru vytvořil symbolicky s nakročenou levou nohou. Slavnostní odhalení sochy, která váží 2,3 tuny, je naplánováno na 5. května, tedy na den Marxových narozenin, uvedla agentura DPA.

Marx patřil k intelektuálům, na něž se odvolávaly socialistické a komunistické režimy. V Číně vládne komunistická strana, která podle západních ekonomů nastolila socialismus s kapitalistickými prvky.

Na otevření výstavy v Trevíru promluví 4. května v Konstantinově bazilice šéf Evropské komise Juncker. V lednu to oznámil organizátor akcí Rainer Auts, aniž výběr řečníka vysvětlil. Juncker předsedal lucemburské středopravicové Křesťanskosociální lidové straně a působil také ve vedení Mezinárodního měnového fondu, který levice kritizuje.

Největší z chystaných výstav v Rýnském zemském muzeu ponese název Karl Marx 1818-1883. Život. Dílo. Doba. Potrvá do 21. října a na 1000 metrech čtverečních představí Marxův intelektuální a politický vývoj. Zaměří se i na kontext vzniku jeho děl, k nimž patří Komunistický manifest a třísvazkový Kapitál.

Karl Heinrich Marx se v Trevíru narodil 5. května 1818 a strávil v něm prvních 17 let života. Jeho jubileum je příležitostí pro posílení významu města i celé spolkové země Porýní-Falc, prohlásil dříve zemský ministr kultury Konrad Wolf. Již nyní přijíždí každoročně do Trevíru kolem 150 000 čínských turistů, napsala DPA.

Marx a po něm pojmenovaný myšlenkový směr marxismus zásadně ovlivnil filosofii, sociologii a ekonomii. Od počátku kladl důraz na třídní boj, vyzýval k revoluci, náboženství považoval za opium lidu. Marxův odkaz je stále živý a dráždí pravici - podle DPA dokonce panují obavy, že jeho sochu se neofašisté pokusí poškodit.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 25 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.