Pravá tvář pana Sobotky

V sobotu jsme se dozvěděli, poté co vedení ČSSD se přece jen rozhodlo o vstřícnost k ANO, že Bohuslav Sobotka se proti tomu zásadně staví. Je to podruhé, kdy expremiér veřejně podpořil pravici ve Sněmovně. Neveřejně postupoval ve shodě s ní zřejmě už vícekrát. Poprvé tomu bylo při prvním čtení návrhu komunistů na zdanění tzv. finančních náhrad, které církve, především ta katolická, dostávají za »nevydaný majetek«. Ač sociální demokraté ve své většině pro návrh hlasovali, pravice se jednotně postavila proti a žádala jeho zamítnutí. Společně s ní tedy hlasoval i bývalý premiér. Tím ovšem dokázal, že už při tvorbě sociálnědemokratického programu pro volby 2014, který tento požadavek obsahoval, to nemyslel vážně. Proto i jeho následný postup, už jako předsedy vlády, byl velmi velmi liknavý, a proto se tak razantně postavil i proti českobudějovickému krajskému vedení, v jehož čele společně s komunisty byl tehdy i dnešní místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Bohuslav Sobotka, jak známo, byl svými jihomoravskými voliči vyzván, aby opustil poslanecké křeslo. Odmítl to. Přitom, jak dosvědčují jeho dosavadní zmíněné postupy, neplní programové cíle sociální demokracie, pro něž byl v posledních volbách do Sněmovny zvolen a které konkretizoval únorový sjezd ČSSD. Sobotka ještě loni, je to vlastně rok, na předchozím 39. sjezdu, byl šedesáti sedmi procenty delegátů zvolen do čela této strany, aby po pár měsících, když se propad sociální demokracie jevil reálným, z vedení odstoupil (nebo byl donucen odstoupit) a předal moc neustále lavírujícímu Chovancovi. Na kandidátku sociální demokracie se však on a jeho souputníci zapsat nechali a byli zvoleni. Jenže strana po volbách není vůbec silnou a jeho hlas pro případný vstup do Babišovy vlády nebo pro její toleranci může ve spojení s dalšími bývalými funkcionáři vyvolat problémy. Zmíněné dva postoje dokazují, že nejde o ničím nepodloženou informaci. Pokud ovšem přece jen jeho strana se podřídí jeho postojům, může to znamenat dokonce také odklon do bezvýznamnosti a to by voliči těžko akceptovali.

Je ovšem možná ještě jedna varianta Sobotkova vývoje. To, že by se sám vzdal mandátu a tedy i slušného poslaneckého platu, nepřichází totiž v úvahu. Cesta doprava však je stále otevřená. Nedivil bych se, kdyby v brzké době Sobotka vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD a ze strany vůbec a začal hlasovat s pravicí, aby nakonec splynul s některou z pravicových stran. Nezdá se mi, že jde o tak nemožnou variantu.

Milan ŠPÁS, místopředseda OV KSČM Hradec Králové


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 104 hlasů.

Milan ŠPÁS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-03-11 16:24
Ideální to není a nebude. Povrchností ale k racionálnímu řešení
těžko dojít. A aby kritika byla k něčemu, měla by být doprovázena
aspoň nějakým konkrétním návrhem na řešení! Jinak jsou to jen
kecy.
fronda
2018-03-11 10:33
Tak raději jen čekejme, až nás dovedou mimo parlament.
hajek.jiri51
2018-03-11 09:47
Politiky KSČM bijí ze všech stran a navíc zhora i zdola. Tak bych si
tolik nepřisazoval. Zdola.
janmakovicka
2018-03-10 17:30
Pan Sobotka je údajně praktikující katolík. Tím je řečeno téměř
vše: bude vždy podporovat politiku katolické církve.
fronda
2018-03-10 11:59
Ovšem jistý politik z KSČM byl podobně "úspěšný" jako
Sobotka a taky by bylo nejlepší ho vykopnout, když už nemá soudnost,
aby šel sám.
hajek.jiri51
2018-03-09 09:45
Pana Sobotku by měli za jeho "zásluhy" o levici rovnou
vykopnout, aby mohl v poklidu přistát v politickém "důchodu"
v řadách TOP09 a doplnit tak její "demokratické" portfólio.
Ovšem souběžně vyšetřit jeho účinkování v kauze OKD, protože jak
je všeobecně známo, žádná slepice zadarmo nehrabe.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.