Ilustrační FOTO - pixabay

Šestitýdenní protest v Gaze

Palestinci plánují šestitýdenní poklidný protest v Pásmu Gazy, kterým chtějí prosadit právo na návrat palestinských uprchlíků. U hranice mezi pásmem a okupanty z Izraele má vzniknout stanové městečko a organizátoři doufají, že se připojí tisíce lidí. Akce má začít 30. března.

Organizátoři, které citovala agentura Reuters, sdělili, že půjde o nenásilnou akci, o poklidný projev odporu a novou formu prosazení práv Palestinců, především jejich práva na návrat. Akce má trvat do poloviny května, kdy si Izrael připomene 70. výročí svého vzniku. Palestinci si to připomínají jako nakbu - katastrofu.

Izrael dlouho žádá, aby OSN změnila kritéria pro označování palestinských uprchlíků. Ze stovek tisíc, které své domovy opustily po roce 1948, je nyní naživu několik desítek tisíc. Izrael kritizuje OSN, že provozuje služby pro potomky původních uprchlíků a řadí je mezi uprchlíky rovněž. Palestinci žádají zajištění práv na návrat uprchlíků a myslí tím všechny Palestince žijící v diaspoře nebo v uprchlických táborech. Žádná z dosavadních izraelských vlád na to nepřistoupila, protože by tím Židé přišli o početní většinu v Izraeli.

Zákony proti Palestincům

Izraelský parlament schválil zákon, který umožní policii zadržet těla mrtvých palestinských útočníků na neurčitou dobu a bez povinnosti vrátit je příbuzným. Informovala o tom ČTK. Pro palestinské rodiny je tato další provokace izraelských okupantů špatná zpráva, protože muslimové se snaží své mrtvé pohřbít co nejdříve. Cílem zákona je prý umožnit úřadům tzv. židovského státu použít těla při vyjednávání o výměně za těla izraelských vojáků zabitých na palestinských územích. Ve skutečnosti jde o další prostředek proti možnému dosažení míru v oblasti.

To všechno se děje i navzdory tomu, že izraelský nejvyšší soud v prosinci rozhodl, že zadržet těla mrtvých Palestinců je nelegální, a dal vládě šest měsíců na to, aby prosadila příslušný zákon (v opačném smyslu slova).

Text předpokládá, že o případném vydání nebo zadržení těla rozhodne velitel místní policie. Bude na něm, aby posoudil, zda hrozí zneužití pohřbu k podněcování k dalšímu násilí. Pokud ano, pak bude moci tělo zadržet, dokud rodina nepřistoupí na podmínky jeho pohřbení.

O zákonu se hlasovalo v noci a ruku pro něj zvedlo 48 zákonodárců, proti bylo deset poslanců. Jen několik hodin předtím schválil parlament další zákon týkající se Palestinců z východního Jeruzaléma. Podle něj jim ministerstvo vnitra bude moci odebrat povolení k trvalému pobytu, pokud se jim prokáže teroristická činnost.

Povolení k trvalému pobytu má ve východní části Jeruzaléma asi 300 000 Palestinců. Nemají palestinské občanství a Izrael je považuje za rezidenty na svém území. Východní Jeruzalém Izrael anektoval a připojil ke zbytku města, což zbytek světa neuznal.

Povolení k pobytu Palestincům dává právo využívat sociální systém Izraele. Tito lidé platí Izraeli daně, ale nemohou volit...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.