Ilustrační FOTO - Haló noviny

Seehofer slibuje rychlejší deportace

O rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl nebo více kamer ve veřejném prostoru chce ve své nové funkci německého ministra vnitra usilovat dosavadní bavorský premiér Horst Seehofer.

V rozhovoru poskytnutém v neděli listu Bild ujistil, že chce, aby Německo zůstalo otevřenou a liberální společností, při ochraně obyvatel musí být ale podle něj silným státem.

»Počet deportací se musí výrazně zvýšit. Obzvlášť u těch žadatelů o azyl, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné, musíme tvrdě zasáhnout,« uvedl Seehofer, který je předsedou bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), sesterské strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

»Chceme zůstat otevřenou a liberální zemí. Ale když jde o ochranu občanů, potřebujeme silný stát,« řekl budoucí ministr vnitra. »O to se postarám,« dodal.

Zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) - Angela Merkelová, Horst Seehofer a Olaf Scholz - podepsali koaliční smlouvu. Zítra by měl Spolkový sněm již počtvrté zvolit Merkelovou německou kancléřkou. Po ní by měli přísahu složit i jednotliví ministři.

Krátce před tím - dnes o půlnoci - přestane být Seehofer ministerským předsedou spolkové země Bavorsko. Tuto funkci zastával už od roku 2008. Novým bavorským premiérem bude Markus Söder. Změna se očekávala už od podzimu, původně prý měl Seehofer odejít po neúspěšném volebním výsledku do penze. Po zvratech v koaličních jednáních však jeho politická kariéra nekončí.

Seehofer se ve spolkové vládě postaví do čela »superministerstva«, které by mělo změnit i jméno. Seehofer se stane ministrem »vnitra, výstavby a vlasti«.

V nejvyšších patrech celoněmecké politiky není Seehofer žádným nováčkem. V letech 1992 až 1998 byl ministrem zdravotnictví v poslední vládě Helmuta Kohla, v letech 2005 až 2008 ministrem výživy, zemědělství a ochrany spotřebitele v první vládě Angely Merkelové.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 10 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.