Redakční sloupek

Děti se ve třídách dusí

Nemám rád, když někdo zpochybňuje katastrofální stav životního prostředí. Respektive alibismus těch, kteří ho i připouštějí, ale tvrdí, že za to nemůžeme... Kdo třeba může za to, že vysoká koncentrace oxidu uhličitého a polétavý prach trápí děti v českých školách (a nejen tam)?!

Podle studie, kterou v rámci celoevropského programu InAirQ provedl Státní zdravotnický ústav, se děti dusí ve více než třetině všech sledovaných tříd. V těchto učebnách překročila koncentrace oxidu uhličitého (CO2) hygienický limit, a to až několikanásobně. Data z roku 2016 prokázala vysoké koncentrace CO2 i v mateřských školách!

Zde dokonce ve více než třech čtvrtinách měřených tříd dosáhly koncentrace CO2 takových hodnot, které již mohou být pro malé děti obtěžující, a ve 40 % tříd hodnoty překročily vyhláškou daný limit.

A dalším velkým problémem školních tříd pak jsou vysoké koncentrace polétavého prachu (PM10). Vyšší než přípustné množství zaznamenali v téměř polovině sledovaných učeben. »Řešení je přitom jednoduché - stačí jen kvalitu vzduchu sledovat a dobře větrat,« tvrdí expert na měřicí zařízení Bohdan Roule ze společnosti Conrad Business Supplies. Podle něj jsou hlavním viníkem příliš těsnící nová okna v zateplených a rekonstruovaných školních budovách.

Takže naše děti se dusí, protože se ve školách a školkách málo větrá. V plné školní třídě podíl CO2 ve vzduchu vlivem dýchání přítomných rychle roste. Ze zkušeností odborníků přitom víme, že k překročení limitní koncentrace CO2 ve školní třídě stačí necelá vyučovací hodina se zavřenými okny... Divíte se, když rostoucí koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu není lidskými smysly odhalitelná? A školy nemají na to, aby si pořizovaly měřiče kvality ovzduší, které na překračování limitů upozorňují třeba i zvukovým signálem. Natož na instalaci aktivního větracího systému...

Jenže je to problém - děti ve třídách i našich zateplovaných domovech trápí i další škodlivé látky ve vzduchu. Podle údajů poradenské společnosti Ekowatt nová okna v průměru v zavřeném stavu přivádějí do interiéru pouze kolem 1 m3 čerstvého vzduchu za hodinu. Za optimum se přitom považuje 25 m3 za hodinu na osobu. Recept? Podle Michala Doležela z webu E.ON rádce spočívá ve vyvětrání nejméně každé dvě hodiny, spíš častěji. Globální oteplování ze dne na den nezrušíme, ale tahle drobnost v našich silách je, ne?

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 11 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-03-13 11:34
To je poněkud demagogické, míchat nevětrání ve třídách (ti
učitelé jsou vážně vypatlaní, jestliže na to nedohlédnou) s
globálním klimatem. Faktem je, že vědci nevědí a my laici už vůbec
ne, takže je to dojmologie.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.