FOTO - archiv

Atentát na Hamdalláha

Poblíž konvoje palestinského premiéra Ramího Hamdalláha vybuchla nálož, premiér jel právě na schůzku do palestinského Pásma Gazy. Podle zpráv médií výbuch lehce zranil sedm lidí.

Premiér je v pořádku a mohl pokračovat v programu, incident je ale v palestinských médiích označován za pokus o atentát. Palestinská samospráva odpovědnost za útok připsala radikálnímu Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne. Hamás ale útok odsoudil.

Hamdalláh do Pásma Gazy přijel poprvé za posledních pět měsíců. Původně bylo ohlášeno smíření Hamásu s konkurenční stranou Fatah, která ovládá další palestinské území - Západní břeh Jordánu. Tam také sídlí vláda, k níž patří Hamdalláh. Smíření mělo ukončit mocenský rozkol mezi Palestinci a umožnit sestavit společnou vládu.

Palestinské vedení v Ramalláhu incident považuje za pokus o vraždu. V konvoji byl také velitel palestinské rozvědky Madžíd Faradž. Všichni zranění jsou členové ochranky. Faradž se nedávno podrobil operaci srdce v USA a na Západní břeh Jordánu se vrátil minulý pátek.

Hamdalláh řekl, že je stále rozhodnut dosáhnout jednoty v palestinském vedení. Do Pásma Gazy přijel ke slavnostnímu otevření čističky odpadních vod, k jejímuž vybudování přispěly 75 miliony dolarů (1,5 miliardy Kč) Světová banka a Evropská unie. Svou návštěvu ale premiér kvůli útoku zkrátil.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja s Hamdalláhem mluvil a podle izraelského tisku se shodli, že odpovědnost padá na Izrael a jeho spolupracovníky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-03-14 18:19
Rozděl a panuj. Palestinci a spol. to sežrali i s navijákem. A někdo si
mne ruce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.