Ilustrační FOTO - pixabay

Stovky expertů vyšetřují otravu bývalého špiona

Britská policie dál intenzivně vyšetřuje »pokus o vraždu« bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří jsou už přes týden v kritickém stavu po kontaktu s nervově paralytickou látkou. Případem se zabývá na 260 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury na jihu Anglie operují i jednotky chemických specialistů. Z varování zdravotnických úřadů vyplývá, že se jim podařilo najít stopy jedu ve dvou podnicích, které Skripal a jeho dcera Julija navštívili, než na ulici zkolabovali.

Stopy jedu se našly v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury. Policie zatím vychází z toho, že podezřelý není nikdo z hostů ani zaměstnanců, kteří v lokálech spolu se Skripalovými byli. Britská zdravotnická služba (PHE) ale vydala prohlášení, v němž vyzývá, aby lidé, kteří tato dvě místa 4. a 5. března navštívili, věnovali pozornost svým věcem. Mají si vyprat veškeré ošacení a omýt všechny předměty, které měli u sebe, včetně mobilních telefonů či zavazadel. »Ačkoli těm, kdo se na těchto místech pohybovali, nehrozí žádná okamžitá zdravotní rizika, je možné, i když nepravděpodobné, že pokud jedovatá látka přišla do kontaktu s ošacením či osobními věcmi, může na nich v minimálních množstvích setrvat, a tak se dostat na pokožku. Opakovaný kontakt pokožky s kontaminovanými věcmi by mohl představovat drobné zdravotní riziko,« uvedla PHE v oficiálním prohlášení. Podle odhadu úřadů se výzva týká asi pěti stovek lidí.

Smrtící kytice?

Stopy nervově paralytické látky, kterou podle všeho byli otec a dcera otráveni, hledá policie i na dalších místech v Salisbury, kde se oba předminulou neděli pohybovali. Nejen v jejich domě, ale například i na hřbitově, kde se zastavili u hrobu Skripalovy manželky a syna. Podle informací deníku Daily Mail chemičtí experti zkoumají mimo jiné i kytici, kterou Skripal na hřbitov přinesl. Nevylučují přitom, že právě ona mohla být nosičem vzácné jedovaté látky. O jakou látku šlo, zatím policie nesdělila.

Účelové spekulace proti Rusku

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová po sobotním zasedání vládního výboru pro krizové situace COBRA oznámila, že vyšetřovatelé identifikovali na 240 svědků a 200 důkazů. Podle ní policie postupuje velmi zevrubně a profesionálně. Kolem případu panuje od začátku velký rozruch. Vina je podsouvána Moskvě. Britští oficiální představitelé jsou nicméně zdrženliví, protože žádný konkrétní důkaz na takové propojení neukazuje, důkaz neexistuje. »Je tady policejní vyšetřování, které je postaveno na důkazech a my půjdeme tím směrem, kam nás důkazy povedou. Pokud ale důkazy ukážou na zapojení nějakého cizího státu, pak půjde o velice vážnou věc a vláda patřičně zareaguje,« nechal se ale slyšet ministr financí Philip Hammond. Spekulace, že Rusko stojí za otravou bývalého ruského agenta v Británii, byly vytvořeny za účelem zhoršit vzájemné vztahy Moskvy a Londýna. Na tiskové konferenci to prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Moskva spekulace o odpovědnosti za otravu bývalého agenta odmítla. »Skripalův případ západní média začala okamžitě využívat k prohloubení protiruské kampaně. Ještě před objasněním situace se šíří tradiční spekulace, jejichž cílem je zhoršit vztahy mezi zeměmi,« uvedla.

Dvojí tvář

Skripala (66) a jeho dceru Juliji (33) našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Skripal, který zradil, byl dlouhá léta ceněným spolupracovníkem MI6. Britská rozvědka za jeho informace ochotně platila vysoké částky, protože je považovala za vysoce užitečné a důvěryhodné. List The Times s odkazem na nejmenované zdroje rekapituluje celou historii Skripalova vztahu s MI6, která začala v roce 1995. Tehdy působil ve službách GRU ve Španělsku a britskému agentovi, který používal identitu španělského obchodníka, se podařilo přimět ho ke spolupráci. Ta se stále zintenzivňovala. I poté, co Skripal začal trpět cukrovkou a vrátil se do Moskvy. Odešel do důchodu v roce 2000, ale s MI6 byl v kontaktu i poté. Výměna informací měla jasná pravidla: MI6 pro Skripala pronajala rekreační nemovitost ve španělské Malaze, kde se Rus scházel se svým britským protějškem. Několik schůzek trvajících tři až čtyři hodiny se vždy odehrálo během tří dní, za každou z nich dostal Skripal zaplaceno mezi 5000 a 6000 dolary (asi 100 000 a 120 000 korunami). Peníze putovaly na jeho španělský účet. O jeho významu vypovídá i jeho krycí jméno Forthwith (Neprodleně).

Rád si přivydělal

Skripalova hodnota spočívala zejména v jeho detailní obeznámenosti s fungováním a strukturou vojenské rozvědky. MI6 třeba předal téměř kompletní seznam zaměstnanců GRU, jednalo se o stovky jmen. Britové pak tyto informace sdíleli i se svými spojenci a poskytli je např. americké Ústřední zpravodajské službě (CIA), čímž se jim podařilo oslabit jednu z klíčových složek ruských tajných služeb.  MI6 Skripala ve svých složkách popisuje jako člověka, který »vždycky hledal možnost, jak si něco vydělat bokem«. Skripalovu identitu dvojitého agenta nakonec odhalil spolupracovník Moskvy ve španělských bezpečnostních složkách. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije Skripal v Británii.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 26 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-03-14 18:15
Servilní reakce naší diplomacie se dala očekávat. Vlezlost
Stropnického na postu ministra zahraničí je jen pokračováním jeho
působení na Ministerstvu obrany. A naše slavná "objektivní"
a "vyvážená" ČT zase vesele plave na starých vlnách.
Nesmyslná snaha vehnat RF do kouta popsatelná asi tak, že buď se sami
přiznají a pokud ne tak je to důkaz viny, působí až infantilně.
Ruského hackera samozřejmě nevydáme do Ruska protože je tam teď
"rozjitřená" atmosféra, ale do USA. A vše je fajn, protože
to "zasáhne" Putina a pokud ne tak, jsou Rusové hlupáci. Není
to snad vměšování do ruských prezidentských voleb a dělání
hlupáků z nás samých?
fronda
2018-03-14 15:13
Mohl to být Porošenko. Nebo Saakašvili. Nebo některý z pobaltských
fašizoidních režimů.
hajek.jiri51
2018-03-14 12:08
Rusové jsou vše, jen ne padlí na hlavu. Vše tak "jasně"
ukazuje na ně, až je to přepálené. Důkazy, mimo toho, že použitou
látku vyvinuly v SSSR. Nikdo jiný by to ve svých byť miliardami
dotovaných laboratořích, samozřejmě nedokázal. Ani vynálezci a
výrobci dvousložkového, nervově paralytického VX. případně možná
levněji, nekoupil na černém trhu obchodníků se zbraněmi. Pokud
vyjdeme z toho, komu tato operace skutečně slouží, spíš to ukazuje
západním směrem než na Moskvu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.