Ilustrační FOTO - pixabay

Ovzduší stále ničí i domácí kotle

Ovzduší v ČR nejvíce poškozují lokální topeniště, doprava a průmysl, uvedli na parlamentním semináři o ochraně ovzduší zástupci ministerstva životního prostředí.

Náměstkyně ministerstva životního prostředí (MŽP) Berenika Peštová uvedla, že podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu se na znečištění podílí nejvíce lokální vytápění a doprava. ČR se nedaří dodržet všechny evropské limity pro znečištění, přesto se podle Peštové situace zlepšuje. Některé limity podle ní neplní ani skandinávské země, které jsou ochranou životního prostředí jinak proslulé.

Ředitel odboru ochrany ovzduší MŽP Kurt Dědič upozornil, že na naměřené hodnoty mají vliv i meteorologické podmínky a také znečištění, pocházející z okolních zemí. Platí to zejména o regionu Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek.

To potvrdil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Přiznal ale také, že na znečištění v jeho kraji mají velký podíl také domácí kotle. Kotlíkové dotace mají pomoci, z 25 000 kotlů první a druhé emisní třídy bude díky nim vyměněno 16 000. Více se nezdařilo. Problém je podle Vondráka v tom, že je stále dost lidí, kteří na dotace nedosáhnou. »Kraj je poměrně chudý a spousta lidí odmítá kotel vyměnit, protože nemá, jak to předfinancovat,« řekl hejtman na semináři, který uspořádal sněmovní výbor pro životní prostředí.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.6, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.