Ilustrační FOTO - pixabay

Obří vlajka pro přístup k moři

Bolívie se rozhodla netradičně upozornit na svůj dlouholetý spor o přístup k moři, který vede se sousedním Chile, a nechala proto předminulou sobotu rozvinout 200 kilometrů dlouhou námořní vlajku.

Modrou zástavu s bolivijskými národními znaky pomáhaly mezi městy La Paz a Oruro držet tisíce lidí. Podle prezidenta Eva Moralese má rekordně dlouhá vlajka ukázat jednotu země, která se snaží vysoudit před více než stovkou let ztracený přístup k Tichému oceánu.

Ilustrační FOTO - pixabay

Spory o úzký pás tichomořského pobřeží se táhnou desítky let. Bolívie přišla o část svého území během Pacifické války v letech 1879-1883. Chile tehdy dobylo na Bolívii a jejím spojenci Peru několik set kilometrů území zaručujícího nejen přístup k moři, ale i k cenným nalezištím nerostných surovin v pouštní oblasti Atacama. Nalézá se tam i největší naleziště ledku na světě. Surovina mívala strategický význam, ztratila jej po začátku výroby umělých hnojiv. Bolívie pak v roce 1904 podepsala mírovou dohodu, která stvrdila ztrátu území v délce více než 400 kilometrů. Peru podepsalo s Chile dohodu o konci války už v roce 1883, ztratilo dvě provincie.

Kvůli strategickému významu oblasti se však La Paz dlouhodobě snaží získat část svého území zpět, a v roce 2013 se kvůli tomu dokonce obrátil k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) v Haagu. Soudní řízení se nyní blíží ke konci a prezident Morales chce spektakulární akcí s vlajkou podpořit právní tým zastupující Bolívii před veřejným slyšením, které začne 19. března.

»Tato vlajka, největší na světě, je živoucím znamením naší vůle překonat izolaci trvající už přes 100 let,« řekl prezident během slavnosti, jíž se podle informací vlády zúčastnilo na 100 000 lidí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.