FOTO - archiv

Sněmovna bude jednat o privatizačních zločinech

Privatizačními zločiny, ke kterým došlo v letech 1992 až 1998 za vlád ODS, ODA a KDU-ČSL, se bude v pátek zabývat Sněmovna. Stane se tak z iniciativy KSČM. Poslanci souhlasili s návrhem KSČM, který předložil místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

Požadavek komunistů podpořilo 105 poslanců, proti se zvedlo 33 rukou z řad ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Nepodpořili ho ani někteří Piráti, sociální demokraté a část SPD.

Nový bod se přesně jmenuje Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 až 1998. Komunisté o projednání konkrétních privatizačních kauz usilují už dlouho. V minulosti však dolní komora jejich požadavek vždy odmítla, dokonce i na počátku právě probíhající schůze, kdy to zablokovaly kluby Starostů a lidovců. »Tento rok je velmi důležitý vzhledem k tomu, že jsme v roce 2018 a bude se promlčovat další řada privatizací. Tak si myslím, že na začátek našeho jednání o tom, co se při privatizaci stalo za zločiny, je potřeba si udělat inventuru,« prohlásil Filip.

»Je třeba, aby zločiny privatizace z těchto let byly ještě předtím, než by se někdo pokusil je promlčet, byly vytaženy na světlo boží a dostalo se jim dostatek sluchu u médií i u občanů. Nakonec v Poslanecké sněmovně je na to správný prostor,« konstatoval před novináři předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Pokud by Sněmovna k projednání této věci nepřistoupila, komunisté byli připraveni ke svolání mimořádné schůze, a Kováčik avizoval, že už o ní mluvili s některými kluby.

Mezi ANO, ČSSD a KSČM může jít o »toleranční patent«

Pavel Kováčik na tiskové konferenci odpověděl na dotaz, jaká je nyní představa KSČM o vyjednávání, ze kterého by mohla vzejít podpora či tolerance druhé Babišově vládě. Konstatoval, že o tom rozhodují stranické orgány. Výkonný výbor ÚV KSČM vzal v pátek na vědomí postup vyjednávání, schválil postup vyjednávacího týmu a doporučil ústřednímu výboru, který se sejde v sobotu, udělat totéž. »A já nevylučuji, že mandát bude pokračovat, hlasování ve výkonném výboru bylo velmi přesvědčivé. My máme požadavek, aby vyjednávání probíhalo za účasti zástupců všech tří subjektů nebo alespoň tak bylo zahájeno. Zatím probíhá separátně jednání ANO a KSČM a ANO a ČSSD. Jak jsem vyrozuměl, tak v okamžiku, kdy bude jasno u sociální demokracie, můžeme začít vyjednávat i ve třech,« prohlásil Kováčik. Poukázal na dvě polohy schůzek. »My vyjednáváme o programovém prohlášení vlády, nikoli o personálních otázkách. ČSSD vedle programu, který chce uplatnit, vyjednává ještě o personálním složení vlády. Vyjednávají s ANO koaliční partnerství, nikoli podporu a toleranci,« dodal předseda klubu KSČM s tím, že až bude toto jasné, očekává nejen společné jednání, ale také společné výstupy. Konečný společný výstup pak nazval něčím »ve stylu tolerančního patentu«.

Premiér nemusí nic vysvětlovat

Sněmovně hrozí další mimořádná schůze, podpisy pro ni už sbírá předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Neuspěl totiž s novým bodem současné schůze Sněmovny, na které by premiér Andrej Babiš (ANO) vysvětlil kárné řízení s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem. Kázeňské řízení kvůli přestupku začalo v pondělí a je neveřejné. Poslanci hnutí ANO zařazení tohoto bodu vetovali. Kalousek hovořil o vážném podezření, že jde o snahu politicky ovlivnit instituci, která má být politicky nezávislá.

Podle Pavla Kováčika je kvůli některým stranám, které vyvolaly odvolání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka z vedení komise pro GIBS, tento orgán Sněmovny, kterému by kauza patřila, nefunkční. »Je vinou Kalouska a jeho přístupu, že komise nefunguje,« prohlásil. Komunisté podle něj vnímají citlivost situace. Kdyby však fungovala řádně komise, mohla by věc probrat a navrhnout něco plénu. »Takto je to z pohledu KSČM jen těžko hlasovatelný návrh,« uvedl k postoji KSČM na tiskové konferenci před začátkem jednání dolní komory Kováčik.

Tvrzením ruské diplomacie, že jed použitý v Británii proti bývalému ruskému agentovi mohl pocházet z ČR, se Sněmovna zabývat nebude. Požadovaly to ODS a TOP 09. Proti se postavila většina klubu ANO, SPD a KSČM. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) sdělil, že si na dnešek předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Chce od něj slyšet vysvětlení výroku mluvčí ruské diplomacie o původu jedu.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 75 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


vacstan
2018-03-23 16:00
Jedna věc je jasná už mnoho let: ZRUŠIT, ZAKÁZAT, spravedlivě SOUDIT
a POTRESTAT, celé to jejich "slavné" zločinecké GENOCIDNÍ
Občanské Fórum hnumanitárního bombometčíka Havla a Klause s MALÝM,
Zemana a jakéhosi Hradilka z Lipníka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
joska.korinek
2018-03-22 09:30
V úspěch té iniciativy příliš nevěřím. Stát by se zruinoval
náklady na soudní procesy a výstavbu věznic (měl-li by vůbec kdo
soudit).
roxor5421
2018-03-21 16:32
Sněmovní jednání o zločinech privatizace je jedna věc, ale bude-li
někdo (třeba Vojtěch Filip právník) ochoten a schopen se obětovat
neprodleně zpracovat a podat žaloby je věc druhá. Samozřejmě zloději
a tuneláři ze jmenovaných politických stran a hnutí (ODA, ODS, KDU
ČSL, Kalouskova kavárna ale i ANO 2011) vymýšlejí obstrukce,
zadržování vyšetřování, protože jim jde o jejich kůži a
případně o navrácení rozkradeného movitého i nemovitého majetku.
ezpn
2018-03-21 14:31
asi jde o všechny....
svihnos
2018-03-21 08:32
"Nový bod se přesně jmenuje Nezaplacené podniky privatizované
vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 až 1998." Velmi dobře,
ale nezapomeňte také na podezřelé privatizace Babiše, snad ho z toho
nevynecháte!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.