Komunisté to ale vidí jinak…

Pravicová koalice brněnského magistrátu si hlasně pochvaluje před blížícími se komunálními volbami svůj projekt bydlení vylosovaných bezdomovců: Rapid Re-Housing dosáhl svého cíle!

O co jde? V březnu dala schválit prodloužení nájemní smlouvy čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. S jistotou tak bude překonána 80% úspěšnost v udržení bydlení, kterou si město před začátkem projektu stanovilo jako cíl. Dá se navíc očekávat, že v následujících měsících budou nájemní smlouvy prodlouženy i dalším rodinám. Radnice díky dobrým zkušenostem s projektem podniká kroky k úplnému ukončení bezdomovectví rodin s dětmi v Brně. »V Česku je Brno průkopníkem a úspěch předčil všechna očekávání. Věřím, že pozitivní zkušenosti inspirují i další města v boji proti bezdomovectví a obchodování s chudobou,« uvedl primátor města Brna Petr Vokřál (ANO).

Padesát brněnských rodin v bytové nouzi dostalo díky projektu v roce 2016 možnost stát se nájemníky v městských bytech. Město vyčlenilo 50 bytů ze svého bytového fondu, který celkem čítá téměř 28 000 bytů, aby ve spolupráci s dalšími partnery – Platformou pro sociální bydlení, IQ Roma Servis a Ostravskou univerzitou – inovativní přístup otestovalo. Na základě zahraničních zkušeností předpokládalo, že pokud u rodin dojde ke stabilizaci bydlení a bude jim poskytnuta podpora sociálních pracovníků, zlepší se i další ukazatele jako např. zdravotní stav rodičů a dětí, kvalita života rodin, návrat dětí z ústavní péče, pravidelná školní docházka. Zároveň se sníží veřejné výdaje na tyto rodiny.

Pro úspěšnost projektu je klíčový tým sociálních pracovníků organizace IQ Roma Servis. »Poskytujeme klientům podporu místo kontroly, respektujeme jejich volbu a pracujeme na minimalizaci rizik a nepříznivých dopadů špatných rozhodnutí. Naší společnou zakázkou je udržení bydlení a veškeré další zájmy a cíle si určuje pouze klient. Současně však použitím motivačních rozhovorů nastiňujeme důležité změny a přinášíme do spolupráce nová témata,« vysvětlil sociální pracovník Jan Milota. Na rodiny byly přitom kladeny přísné podmínky – musely intenzivně spolupracovat se sociálními pracovníky, nemít při prodlužování smlouvy žádné dluhy na nájemném ani energiích a neporušovat podmínky nájemní smlouvy. »Nastěhovali jsme se před rokem a našli jsme po dlouhé době domov. Ten jsme na ubytovně prostě neměli. Dcery mají kousek od domu školku, ve které jsou šťastné, a máme konečně čas věnovat se rodině,« řekla Agáta Oláhová, jedna z nájemnic projektu Rapid Re-Housing.

Projekt přináší i nemalé veřejné úspory. Z ústavní péče se díky němu domů vrátily dvě děti, další čtyři se pak vrátily z náhradní rodinné péče. Deset dětí, kterým akutně hrozilo odebrání, se podařilo ve spolupráci s OSPODem v rodině udržet. Sociální pracovníci spolupracují s rodiči na umísťování dětí do běžných nesegregovaných mateřských a základních škol (aktuálně jde již o 13 dětí) a sledují výrazné zlepšení přípravy dětí na školu - uvedl brněnský magistrát ve své tiskové zprávě.

Brněnští komunisté to ale vidí jinak! Požádali jsme o stanovisko předsedu Městského výboru KSČM a brněnského městského zastupitele Martina Říhu: »Již několikrát jsme se vyjadřovali, že nepovažujeme za úspěch, když se několik málo rodin se dostane z tíživé situace ven. Těch rodin je daleko větší množství a my chceme jasné stanovisko, že město pomůže všem. Zatím, se zde pomocí  těchto programů dělají pracovní místa pro asistenty a neziskové organizace. Program je ale na omezené časové období! Co bude potom? Kde vezme město prostředky na tyto programy bez pomoci státu? Dělat si dobrou pověst na veřejnosti či reklamu na chudobě spoluobčanů je pro nás nepřijatelné. My na rozdíl od koalice chceme pomoci všem ohroženým bez losování a podivných výběrů. Co má opravdu město dělat, to nedělá! Potřebujeme nové sociální byty a fungující dozor nad skupinou těchto občanů. Potřebují opravdovou pomoc, ne tu hranou! Neřeší se konflikty v místech, kde k nim dochází. Na petice od občanů odpovídají úředníci, že se nic neprokázalo. Přitom stačí vystrčit hlavu z kanceláří magistrátu a zajít třeba do oblasti Starého Brna. Vandalství tam přibylo v nevídaném množství. Odstraňováním škod na majetku soukromníků a obce se nikdo nezabývá. A výjezdy představitelů či zástupců magistrátu do oblastí, kam byly tito lidé přestěhováni, jsou ověřitelné. Barvením palčivých sociálních záležitostí na růžovo jejich vyřešení nepomáhá! Dluhy na nájemném také jsou, nelze to popřít.

Co říci závěrem? Komunistům bylo vyčítáno sociální inženýrství. Přitom to, co předvádí současná koalice s bajkami o skvělém projektu, není nic jiného! Proč se nezeptáte na názory občanů, kteří zažívají tento ‚úspěch‘ na vlastní kůži a zažívají ho z druhé strany popisovaného problému? Asi by vás jejich názor hodně překvapil.«

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 41 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.