FOTO - Pixabay

Kraje dostanou peníze na opravu silnic

Vláda v letošním státním rozpočtu našla v jednotlivých kapitolách úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát krajům čtyři miliardy na opravy silnic 2. a 3. třídy.

Podle Rady Asociace krajů je to dobrá zpráva. Nalezené peníze umožní krajům naplánovat opravy silnic a mostů. Pokryjí i náklady na navýšení mezd řidičů v regionální autobusové dopravě.

Pro kraje to znamená, že peníze, které od vlády na opravy silnic požadovaly, dostanou prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) v plné výši. SFDI v letech 2015 až 2017 poslal regionům na opravy silnic nižších tříd téměř 11 miliard korun. Loni v září však náhle oznámil, že program poskytování mimořádných dotací ukončí. Kraje to ostře kritizovaly.

O využití zbytku peněz z uspořených více než osmi miliard rozhodne vláda příští týden. Očekává se, že prostředky využije například na slibované slevy jízdného pro studenty a důchodce. Vláda chce slevu 75 procent na jízdné pro studenty do 26 let a důchodce nad 65 let ve vlacích i autobusech zavést od letošního června. Státní pokladnu to má stát 5,8 miliardy korun.

Osmimiliardová úspora vznikla napříč resorty. Na státním dluhu vláda plánuje uspořit 300 milionů korun. Například ministerstvo spravedlnosti by mělo uspořit zhruba 200 milionů korun, ministerstvo kultury zhruba 100 milionů korun a ministerstvo školství 400 milionů korun.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.