FOTO - Pixabay

Veřejné wifiny: kdo dřív přijde…

Evropská komise otevřela přihlášky do programu pro finanční podporu obcí a měst při instalaci bezplatného wifi připojení k internetu na veřejných místech.

Obce, které mají zájem o jednu z poukázek v hodnotě 15 000 eur (asi 3,75 milionu korun), se nyní mohou registrovat na internetovém portálu WiFi4EU.eu.

V polovině května bude pro registrované obce vyhlášena první výzva a podle systému »kdo dřív přijde, bude dřív na řadě«, bude následně rozděleno prvních tisíc poukázek. V příštích dvou letech budou následovat další čtyři výzvy, uvedla unijní exekutiva.

Sítě financované z programu WiFi4EU budou muset být dostupné zdarma, bez reklam a nesmějí sloužit ke shromažďování osobních údajů. Finanční prostředky získají pouze ty sítě, které nebudou zdvojovat stávající bezplatné soukromé nebo veřejné nabídky podobné kvality v tomtéž veřejném prostoru.

Díky novému projektu by v místech, kde dosud není dostupné volně přístupné veřejné vysokorychlostní připojení, měl být signál wifi dosažitelný v parcích, na náměstích, v čekárnách u lékaře, v nemocnicích, muzeích či knihovnách.

Evropská unie předpokládá, že orgány veřejné správy budou díky projektu také moci rozvíjet vlastní digitální služby, jako například elektronické zdravotnictví či elektronickou veřejnou správu.

Projekt Wifi4EU je součástí proklamovaného úsilí EU vytvořit v Evropě »digitální unii«. Cílem této strategie, kterou vytyčila Evropská komise v roce 2015, je usnadnit spotřebitelům a podnikům přístup ke zboží a službám on-line v celé Evropě a podpořit růst evropské digitální ekonomiky. Podle Evropské komise by plně funkční jednotný digitální trh mohl hospodářství EU každoročně přinést až 415 miliard eur.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 7 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.