Na Facebooku až od patnácti?

Udělit souhlas se zpracováním osobních údajů by měly mít možnost bez souhlasu rodičů děti od 15 let. Počítá s tím návrh zákona o zpracování osobních údajů, který schválila vláda. Souhlas je potřeba například pro založení facebookového účtu.

Původní předloha počítala s tím, že by hranice byla na 13 letech, kabinet však i z iniciativy Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) podpořil vyšší hranici. Norma vychází z nových unijních pravidel ochrany soukromí (GDPR).

Předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů novinářům řekla, že na jednání kabinetu žádala, aby se hranice posunula alespoň na 15 let. Unijní norma umožňuje státům zvolit hranici mezi třinácti a šestnácti lety. »Jsem toho názoru, že rodiče nesou zásadní odpovědnost za pohyb dětí na síti, je nutno, aby byl ten věk vyšší,« uvedla. Souhlas rodičů by tak měly potřebovat děti do 15 let například ve chvíli, kdy by si chtěly založit účet na sociálních sítích typu Facebook, Twitter nebo Instagram. Odbory i zaměstnavatelské svazy při projednávání normy trvaly na hranici 16 let. Ministerstvo to ale označovalo za nepřiměřené.

Stínový ministr spravedlnosti KSČM Stanislav Grospič cítí rozpaky nad celým pokusem Evropské unie zase něco dalšího regulovat. »Intervenci EU za příliš šťastnou nepovažuji. Myslím, že určování podobných pravidel by mělo zůstat v gesci národních států. Na druhou stranu chápu, že internet a sociální sítě svou povahou hranice národních států překračují,« řekl Haló novinám Grospič, který výše uvedenou hranici 15 let, kterou nakonec zvolila vláda, považuje za vcelku rozumný kompromis. »V našem právním řádu máme několik stupňů zletilosti. Tou základní je jistě 18 let, ale i 15 let je velmi významnou hranicí, po jejímž překročení občan získává právo disponovat s majetkem či uzavírat pracovněprávní vztahy bez zákonného zástupce. Přijde mi tedy logické souhlas se zpracováním osobních údajů navázat právě na tuto hranici,« uvedl Grospič.

Novela nakonec nezavádí zásadní změny do novinářské práce, jak se někteří obávali. Nadále tak bude možné informovat o politické příslušnosti nebo profilaci veřejně činné osoby, nebude to ale platit pro zveřejnění citlivého údaje o takovéto osobě »jen a pouze pro účely senzace«.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby Sněmovna normu schválila v prvním čtení vzhledem k tomu, že unijní nařízení nabude účinnosti 25. května a ČR by se měla vyhnout sporům s Evropskou komisí kvůli tomu, že zákon nebyl včas přijat.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-03-22 09:29
Já bych se toho neobával, většina dětí je gramotná a tak si s tím
lehce poradí.
pleningeri
2018-03-22 08:33
Pak kolem x-náctiletého dítka budou putovat dopisy s potvrzovacím
klíčem na adresu bydliště rodičů. Americké "sociální
sítě" se konečně dostanou k fyzickým osobám, jejich adresám,
jakoby číslo telefonu již nestačilo, bude nutné oskenovat i osobní
doklady, duhovku a otisky prstů, případně DNA, ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.