FOTO - Pixabay

Mírnější podmínky pro oddlužení lidí v dluhové pasti

Podmínky pro oddlužení lidí v dluhové pasti se možná zmírní. Počítá s tím vládní novela insolvenčního zákona, kterou Sněmovna navzdory kritice řady poslanců podpořila v úvodním kole projednávání.

Podle novely by do procesu oddlužení mohli vstoupit dlužníci v podstatě bez ohledu na výši svých závazků. Lidé by museli splatit tolik, kolik by byli schopni. Předloha přečkala návrh ODS na vrácení vládě k dopracování a zamířila k posouzení do ústavně právního a sociálního výboru.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zdůraznil, že předloha neznamená dluhovou amnestii. Zmírnění podmínek pro insolvence by podle něj dalo druhou šanci lidem, kteří spadli do dluhové pasti a nejsou schopni zastavit nárůst svých dluhů, natož je splatit. »Dnes jsou odsouzeni de facto k ekonomické smrti,« uvedl ministr.

Novela předpokládá, že proces oddlužení by trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Neexistovala by nynější vstupní podmínka, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých dluhů. Hranice by nebyla stanovena.

»Dluhy se mají platit,« zdůraznil Ivan Adamec (ODS). Problém lidí v dluhové pasti podle něj existuje, novela jej chce řešit za cizí peníze. »Návrh je nespravedlivý vůči lidem, kteří své dluhy splácejí,« řekl jeho stranický kolega Jan Bauer.

Jakékoli plošné oddlužování je hazard

Ke kritikům novely se přidali také zástupci poslaneckého klubu KSČM. »Jakékoli plošné oddlužování je hazard. Je to hazard s důvěrou obyvatel státu ve spravedlnost, s principem odpovědnosti obyvatel za jejich skutky a s principem rovnosti před zákonem. A může to mít možné dopady na ty, kteří řádně splácejí, že by ztratili svou morální nebo platební morálku. A ti, kteří nesplácejí, by platební morálku ani nenabyli,« uvedla místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová. Věří, že materiál bude v průběhu dalšího projednávání ve Sněmovně upraven, nemyslí si totiž, že v podobě, jak ho předložilo ministerstvo spravedlnosti, by měl nějaké přínosy do společnosti.

Podobně argumentoval i její kolega Leo Luzar. Vyzval předkladatele normy, aby zvážili i varianty odstupňování dluhů. »Byl bych rád, aby nevznikla po přijetí tohoto zákona ve společnosti určitá pachuť. To by bylo hodně špatné a mohlo by se to nakonec obrátit i proti těm chudákům dlužníkům a zdůrazňuji těm chudákům, ne těm, kteří si z toho udělali nějakou, nechci říct ‚živnost‘, ale minimálně spoléhají na to, že do budoucna by tady z tohoto mohli vyklouznout,« uvedl.

Podle bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) by se zákon mohl vztahovat jen na pohledávky, které vznikly před jeho účinností.

Vrátit předluženým lidem důstojnost

Poslanci z některých dalších klubů změkčení podmínek insolvencí podpořili. »Míříme správným směrem. Lidé se musí v přijatelné době z dluhové pasti dostat,« řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle Piráta Lukáše Koláříka se šance na splácení dluhů vstupem do insolvence zvyšuje. »Věřím, že výsledkem debaty v Poslanecké sněmovně bude zákon, který vrátí předluženým lidem důstojnost a dá jim šanci na nový začátek,« řekl Jan Chvojka (ČSSD).

Oddlužení nebo také osobní bankrot je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu. Předloha předpokládá, že dlužník bude oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek, nebo bude po sedm let o splácení pohledávek usilovat - pak může být uspokojení věřitelů nižší než 30 procent, třeba i nic. Nutná by byla pravidelná měsíční platba insolvenčnímu správci. Novela ale na druhou stranu zavede nová omezení pro povolení oddlužení. Insolvenční soud by mohl žádost zamítnout například v případě, že dlužník by nebyl schopen splácet v plné výši pohledávky věřitelů na výživném.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.2, celkem 15 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.