Britové hodlají zničit důkazy ke Skripalovi

Moskva se obává, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku nervovým plynem na někdejšího dvojího agenta v anglickém Salisbury.

Britské úřady totiž buď nejsou schopné ochránit lidi před podobným teroristickým útokem, anebo samy zinscenovaly útok na Sergeje Skripala a jeho dceru. Prohlásil to v Moskvě před pozvanými velvyslanci vysoce postavený ruský diplomat Vladimir Jermakov. Podle agentury Interfax také zdůraznil, že Rusko nikoho neobviňuje z otrávení Skripala a jeho dcery a že dřívější odvolávání se na potenciál ČR a Švédska mělo sloužit pouze jako příklad vyspělosti výzkumu. »Prosíme, nevykládejte to jako výhrady k našim partnerům,« prohlásil diplomat.

»Rusko naprosto nemá nic společného (s otrávením Skripalových) už jen prostě proto, že pro Rusko je takový hazard naprosto nepřípustný a nevýhodný ze všech hledisek,« zdůraznil Jermakov, který je na ministerstvu ředitelem odboru pro kontrolu zbraní.

Žádná z britských vyšetřovacích verzí při kritickém rozboru neobstojí, jde jen o hysterické obviňování Ruska bez důkazů. Pokud by skutečně došlo k nasazení bojových otravných látek, neobešlo by se to bez masového umírání.

Ruské ministerstvo pozvalo středu všechny velvyslance akreditované v Moskvě na schůzku s experty kvůli případu otravy Skripala a jeho dcery v Salisbury. Schůzky se podle ruských médií odmítli osobně zúčastnit velvyslanci ze zemí, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, jakož i velvyslanec Německa či Evropské unie.

Faleš Londýna

Ani britský velvyslanec v Moskvě nešel na schůzku na ruském ministerstvu zahraničí. Oznámilo to samo velvyslanectví s tím, že ještě zvažuje, zda se setkání zúčastní na nižší úrovni. Kreml toto rozhodnutí kritizoval jako další příklad, že Londýn klade Rusku otázky, ale nemá zájem o ruské odpovědi. »Nemohu se zdržet, abych neřekl, že určitě je to další výmluvný projev absurdní situace, kdy se kladou otázky a předvádí neochota vyslechnout si nějaké odpovědi,« prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Schůzky se nezúčastní ani americký velvyslanec v Moskvě, uvedla mluvčí velvyslanectví USA.

Také americká ambasáda zvažovala možnost účasti na nižší úrovni. Francouzské velvyslanectví se podle serveru Newsru.com vyjádřilo, že velvyslanec nemůže, ale jistě dorazí některý z níže postavených diplomatů. Podle listu Kommersant neměl dorazit ani čínský velvyslanec.

Ze zastoupení Evropské unie se schůzky podle agentury TASS zúčastnil zástupce šéfa diplomatické mise. Nepřišel ani německý velvyslanec.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová mezitím ale uvedla, že se na schůzku akreditovalo již 140 diplomatů a nakonec jich bylo ještě více. »Hodně velvyslanců přijde osobně. Ale věc netkví v postavení, ale v obsahu jednání. Otázek je hodně, a to i z ruské strany,« zdůraznila mluvčí.

Johnsonovy urážky

Načasování nedávného útoku prý pravděpodobně souviselo s ruskými prezidentskými volbami. Prohlásil to v zahraničním výboru Dolní sněmovny britský ministr zahraničí Boris Johnson. »Načasování je pravděpodobně těsněji navázáno na nedávné volby v Rusku,« řekl přímo.

»A jak už mnohé nedemokratické postavy činí, když čelí volbám nebo nějakému kritickému politickému hnutí, je lákavé vyvolat v představivosti veřejnosti obraz nepřítele,« fabuloval vzápětí ještě Johnson. Kontroverzní šéf britské diplomacie rovněž řekl, že Putin chce vyvolávat potíže, kdykoli může. Zdůraznil přitom podle ČTK, že Británie se nehodlá zapojovat do nové studené války. Uvidíme, zatím dělá vše pro to, aby si soudný člověk myslel opak. Viz jeho další vyjádření, že ruský prezident Vladimir Putin hodlá využít nadcházejícího světového šampionátu ve fotbale v Rusku k vylepšení obrazu své země podobně jako nacistický vůdce Adolf Hitler olympiád v roce 1936...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 79 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-03-23 15:31
http://www.novarepublika.cz/2018/03/rf-poskytla-praze-udaje-potvrzujici.htm
l
kafrmi
2018-03-22 18:16
R. Janouch, s tím se dá souhlasit.
halonoviny
2018-03-22 16:23
No ještě daleko skandálnější je to přirovnání Putina k Hitlerovi.
To ten šílený "pták", co si hraje na ministra zahraničí,
fakt už jako přepísk... R. Janouch
kafrmi
2018-03-22 09:34
Pánové máte naprostou pravdu a doufám, že už to většina pochopila.
antal
2018-03-22 01:09
Zabudol som dodať, že dnes nie je problémom, ak existuje látka,
zistiť, kto ju vyrobil. Ak to Briti zatajujú, otravu majú na svedomí
oni.
antal
2018-03-22 01:07
Západný kapitalizmus je v totálnom rozklade, žiadny právny štát,
vyšetrovatelia, dôkazy, stačia priblblí politici a médiá, ktorí
niekedy aj v predstihu vynášajú rozsudky. Načo vyšetrovatelia, súdy,
obhajcovia, prezumpcia neviny. Toto sa v poslednom čase opakovalo až
príliš často - v prípade zostrelenia malajzijského Boeingu nad
Ukrajinou, Majdanu, chemických útokov v Sýrii, Litvinenka, Skripala,
Kuciaka. Johnson porušil všetky diplomatické princípy a ukázal sa ako
obyčajný primitív a nie minister zahraničných vecí. /// Treba sa
odpútať od Západu a vytvoriť vlastné integračné zoskupenie, toto
nemá budúcnosť, stiahnu nás ku dnu.
hajek.jiri51
2018-03-21 23:23
Panický strach z pravdy. Snůška průhledných a účelových nesmyslů
v podání dua Mayová Johnson majících odpoutat pozornost od průseru
zvaném BREXIT a servilních přicmrndávačů. Pravda je už ohrožuje a
nesmí vyjít najevo, překryta hnojem stupidních konstrukcí. Hysterické
prosazováni zlodějských rusofobních postojů. Rukopis nejspíš CIA
resp. MI. Prezentace skutečných "západních hodnot" pro blbce.
A za tím vším zločinná touha po ruských surovinách. Po Napoleonovi a
Hitlerovi další nepoučitelní na pochodu na Východ. Toliko v kostce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.