FOTO - PSJ

Při výbuchu v kralupské chemičce zemřelo nejméně šest lidí

Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli středně těžká zranění. Záchranáři je přepravili do pražských nemocnic, sdělila ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Vinohradská nemocnice v Praze aktivovala takzvaný traumaplán, který počítá s příjmem většího počtu pacientů. Výbuchu předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty.

Kondolenci už poslal Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM: "Dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast rodinám obětí výbuchu v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Současně přejeme zraněným brzké uzdravení". 

Effenbergerová upřesnila, že jeden člověk má popáleniny druhého stupně zhruba na deseti procentech povrchu těla a druhý devastující poranění obličeje. Po poskytnutí nezbytné péče byli přepraveni do vinohradské a motolské nemocnice.

Událost byla hlášena po 10:00. Na místo bylo vysláno pět jednotek záchranářů a vrtulníky z Prahy a Liberce. "Prvotní informace hovořily o šesti zraněných. Bohužel, situace se ukázala mnohem tragičtější. Šest osob utrpělo zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři byli nuceni konstatovat smrt," uvedla Effenbergerová. Informace o šesti mrtvých měla také mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková.

"V našem areálu došlo k mimořádné události, více informací nyní nemám. Aktuálně zasedá krizový štáb a více budeme vědět v následujících desítkách minut," řekl po 11:30 ČTK mluvčí společnosti Unipetrol Pavel Kaidl. Firma vlastní kralupskou rafinérii.

Podle starosty Kralup Petra Holečka výbuch nastal v místě, které je od města daleko, takže městu nebezpečí nehrozí.

Záchranných prací na místě neštěstí se účastnila i letecká výjezdová skupina z Prahy. Posádka na místě pečovala o dvaačtyřicetiletého muže, který utrpěl popáleniny hlavy. "Záchranáři ho ošetřili, zajistili mu žilní vstup a převážejí ho do vinohradské nemocnice," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Výbuchu předcházelo čištění nádoby na pohonné hmoty

Dnešnímu výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty, řekl ČTK starosta Kralup Petr Holeček. Dodal, že šlo o lokální neštěstí a další nebezpečí nehrozí. Exploze si vyžádala šest obětí na životech a dvě zranění.

Společnost Unipetrol na twitteru uvedla, že exploze se ozvala v jedné z nádrží v kralupské rafinerii. "V tuto chvíli je situace pod kontrolou a nehrozí žádné další nebezpečí," dodala.

Podle mluvčího krajských hasičů Petra Svobody příčina neštěstí zatím není známa. "Vyšetřovatel je na místě chvíli. Myslím si, že přesnou příčinu dnes ani znát nebudeme. Každopádně žádný další výbuch nebo požár nehrozí," uvedl Svoboda.

Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Jandová ČTK řekla, že podle informací integrovaného záchranného systému na místě neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody, na místě proto zatím nejsou zástupci její organizace.

Podle Svobody se v areálu ozval výbuch, který nedoprovázel požár. Na místě zasahovaly dvě profesionální, jedna dobrovolná a dvě podnikové jednotky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.