Tisková zpráva GUE/NGL

Italské volby musí sjednotit levici

Výsledky italských voleb, které zaznamenaly nárůst podpory krajní pravice, vyvolaly dle členů GUE/NGL velmi zneklidňující výhled do budoucnosti.

Komentář k propadu poskytla poslankyně Eleonora Forenza, která uvedla, že znepokojení je založeno zejména na důvodu široké podpory pro strany, které se pevně pojí s evropskou pravicí, včetně té Marine Le Penové. »Přesně jako Liga Severu či Hnutí pěti hvězd, jejichž kampaň byla postavena zejména proti imigrantům a ve své postideologické nejednoznačnosti zachycovala hněv společnosti, který vyplynul z účinku neoliberálních politik. Prohra středo-levice je výsledkem let neoliberálního vlivu a podpory reforem proti pracovníkům a sociálnímu státu,« uvedla.

»V kontextu obecného posunu k pravici, anti-rasismus a anti-fašismus již nepředstavují ústavní hodnoty sdílené napříč politickým spektrem. To 'Síla lidu' (jediný levicový světlý moment voleb - pozn. red.) během pouhých tří měsíců navzdory naprosté mediální neznalosti dosáhla výsledku, který byl z volebního hlediska malý, ale z politického hlediska velmi důležitý. Toto je především důležité pro budoucí sjednocování lidu, bojů a hnutí.«

»Pro levici to byl den obrovského selhání, které však na druhou stranu také nabídlo určitý směr či vizi k možnému znovuzrození. To však potrvá delší dobu,« říká europoslankyně Barbara Spinelli.

Poslanec EP Curzio Maltese zase uvedl, že je jasné, že »Italové, zvláště ti z pracovní a střední třídy, hlasovali pro změnu. Vzhledem k tomu, že se levice ve všech jejich prvcích v průběhu času nezměnila, hlas změny se přesunul jinam...«

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 28 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.