Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Mnichov byl etapou na cestě k útočné válce

Nejnovější knihu ruského publicisty a historika Svjatoslava J. Rybase (* 1946) Mnichov. Benešovo proroctví představil v pondělí v Evropském domě v Praze europoslanec Jiří Maštálka (KSČM) společně se samotným autorem. Akce se konala za podpory levicové frakce Evropského parlamentu GUE/NGL.

Ve své aktuální práci se Rybas, jinak přední odborník na moderní dějiny Ruska, u příležitosti blížícího se 80. výročí dramatických mnichovských událostí vrací k září 1938, kdy byla podepsána dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií přikazující odstoupení československých pohraničních území Německu.

Další »osmičkové« výročí

Mnichovská zrada, eufemisticky nazývaná dohodou, tedy letos také patří k »osmičkovým« výročím, dokonce k osudovým »osmičkám«, proto Maštálka Rybasův literární počin velmi oceňuje. Europoslanec připomněl, že mnichovský diktát byl krokem na cestě k nacistické útočné válce. »Podle žalobců norimberského tribunálu bylo bezezbytku prokázáno, že německým vůdcům šlo v Mnichově roku 1938 pouze o etapu na cestě k útočné válce, tedy o krok k 1. září 1939.«

Tehdejší československá vláda a prezident Edvard Beneš diktát přijali proto, že podle nich by se ČSR nemohla bez západních spojenců bránit – a to za situace, kdy ultimativní požadavky přišly vůči ČSR také z Maďarska a Polska. »Zejména Beneš nechtěl z Československa učinit záminku k rozpoutání války, jejímž viníkem by po Mnichovu bylo v očích Západu Československo. Nepočítal ani s pomocí Sovětského svazu bez pomoci ze strany Francie. Nepovažoval ji za reálnou z politického, ani za proveditelnou z vojenského hlediska,« citoval Maštálka historika Jana Kuklíka, jenž k danému tématu již dříve poznamenal, že »rozhodnutí stáhnout vojsko z pohraničních opevnění a nebojovat spolu s pocitem zrady západních spojenců představuje jedno z největších traumat naší novodobé historie«.

Označení mnichovské dohody za diktát jednoznačně ospravedlňuje text obžaloby přednesené na Mezinárodním vojenském tribunálu v Norimberku. V bodech 1 a 2 obžaloby stálo, že mnichovský diktát byl krokem na cestě k nacistické útočné válce, připomněl Maštálka.

Oslovil ho čin československých parašutistů

Autor knihu vydal vlastním nákladem ve spolupráci se společností Rockwood and Partner. podobu »filmového scénáře určeného k přečtení«, v němž jsou jednající postavy v dialozích uvozeny svými jmény. Na nezvyklou formu poukázal i europoslanec Maštálka. Český překlad (překladatel Miloš Hodač) vychází dříve než ruský originál.

Rybas přistoupil k námětu emocionálně, neboť ho velmi oslovil poslední hrdinný boj československých parašutistů ze skupiny Anthropoid a dalších paravýsadků, kteří v roce 1942 padli v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Praze. Právě tento čin – spravedlivá pomsta na třetím muži nacistické říše Heydrichovi, přiměl Británii i Francii k odstoupení od mnichovské smlouvy. »Bez pochopení Mnichova nelze pochopit další vývoj událostí,« zdůraznil Rybas a připomněl, že Edvard Beneš, ačkoli byl mnichovskou dohodou hluboce zrazen svými spojenci, se stal jedním z vítězů druhé světové války a spolu s ním i český a slovenský národ. Historik také odmítl výhrady vůči historickým postavám, formulované ze současných hledisek. »Tím bychom se dopouštěli vážné metodologické chyby,« řekl.

Dvakrát měř a jednou řež

Jak by se prezident Edvard Beneš zachoval, kdyby měl řešit zvyšování mezinárodního napětí způsobené otravou dvojitého exšpiona Skripala, které graduje vyhoštěními diplomatů? »Nepospíchejme se závěry a chtějme důkazy. Je takové pořekadlo – dvakrát měř a jednou řež. Rozhodně to nedělat naopak,« zdůraznil Rybas pro náš list s tím, že »již ne více hlouposti«.

Prezentaci Rybasovy knihy byli přítomni historik profesor Robert Kvaček, politologové profesor Oskar Krejčí a Zdeněk Zbořil či předseda Asociace rusistů a Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 40 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama