Ilustrační FOTO - Pixabay

Sto lip - sto oslav chystají na jihu Moravy

Sto stromků lip srdčitých vysadí na sto shromážděních občanů v Jihomoravském kraji k oslavě stého výročí založení Československa. První z nich zasázejí občané 3. dubna 2018 v 16 hodin v parku před základní školou v Čejkovicích na Hodonínsku. Tam chodil první prezident Československé republiky T. G. Masaryk do školy.

Slovanský národní strom - lípy sázejí lidé jako symbol demokracie, pospolitostí a hrdosti od pradávna. Často se pod nimi setkávají, nebo odpočívají. Přejí si, aby i nově vysazované lípy se staly svědky setkávání občanů též v budoucnosti, třeba po dalších sto letech. Na nákup lip vyčlenil kraj prostředky ze svého rozpočtu.

Do akce se zapojují současní zastupitelé Jihomoravského kraje ze všech politických stran a hnutí. Každý zastupitel si vybírá míst ve svém působišti nebo rodišti, kde slavnostně vysadí lípu společně s občany, aktivními spolky, školami, pamětníky a zároveň tam uspořádá jednu ze sta oslav republiky v Jihomoravském kraji. A to ve dvou termínech duben až červen a na podzim v září a říjnu. Podle plánu 64 lip zasadí krajští zastupitelé, 18 lip hejtman kraje, dalších šest rektoři brněnských univerzit a 12 lip vybrané osobnosti tohoto regionu. Ke každému sázení přidají nějaký místní příběh, který bude zaznamenán a tradován v pokračujícím lidském pokolení.

Akci Sto lip ke stému výročí založení Československa podpořili také komunisté. Jako první z krajských zastupitelů KSČM bude sázet svoji slovanskou lípu 22. dubna při příležitosti Dne Země Bohumil Smutný z Ivančic na Brněnsku. A to s vystoupením kolektivů školáků v nedalekých Oslavanech ve spojitosti s poctou a připomínkou 150. výročí narození slavného rodáka Václava Čapka, oslavanského učitele přírodních věd a archeologie. Proslavil se v ornitologii a ve výzkumu prehistorické zvířeny. Po Čapkově výchovně - osvětové práci chodí vědci i amatéři skoro půldruhého století s geologickým či domácím kladívkem např. k Rybičkové skále v údolí potoka u obce Padochov, kde v roztloukaných kamenech nacházejí zkamenělé otisky pradávných ryb, trilobitů a jiných zvířat, také přesliček či dalších prastarých rostlin.

Předseda klubu komunistických krajských zastupitelů Stanislav Navrkal hodlá vsadit svoji lípu až v podzimním termínu v říjnu 2018 v parku na náměstí Svobody v Blansku.

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.